Metaverse'e Her Şeyini Yatıran Mark Zuckerberg, Apple'ı Hedef Aldı: "VR Platformlarına Zarar Verecek"

9
3
2
0
0
Mark Zuckerberg, Meta'nın yeni VR cihazı ve metaverse gelişmelerini paylaştığı Connect etkinliğinde Apple ile olan rekabetleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Meta CEO'su, yakın zamanda VR cihazı çıkarması beklenen Apple'ın kapalı ekosisteminin tüketiciler için kötü olacağını düşündüğünü ifade etti.

ABD merkezli teknoloji devi Meta, dün sanal gerçeklik hamleleri üzerine ‘Connect’ ismi verilen bir konferans gerçekleştirdi. Mark Zuckerberg liderliğinde faaliyet gösteren şirket, yeni VR cihazı Quest Pro’yu tanıtırken metaverse konusundaki yeni adımlarını da açıkladı.

Zuckerberg, etkinlikte bazı önemli açıklamalarda da bulundu. The Verge’e röportaj veren 38 yaşındaki milyarder, yakın zamanda sanal gerçeklik dünyasına adım atması beklenen bir diğer teknoloji devi Apple’ı eleştirdi.

Apple’ın kapalı ekosistemi VR kullanıcıları için kötü olacak

Zuckerberg, verdiği demeçte Apple ile yarışmaya hazır olduğunu aktardı. Girişimci, Apple’ın henüz duyurulmayan VR platformunun ‘kapalı bir ekosistem’ olacağını ve bu yüzden tüketiciler için kötü olacağını ifade etti. Meta’nın ekosistemini ise ‘açık’ olarak tanımladı. Bilindiği üzere bir süredir Apple’ın VR/AR seti üzerinde çalıştığı konuşuluyordu; ancak şirketin bu hamlesinin ne zaman geleceği bilinmiyordu. Zuckerberg, röportajının devamında Apple’ın VR başlıklarında iPhone ve Mac’lerde olduğu kadar kontrole sahip olmasının VR platformlarına zarar verebileceğini de ekledi.

Zuckerberg, geçtiğimiz aylarda da Apple-Meta rekabeti ile ilgili çalışanlarına benzer açıklamalarda bulundu. İki şirketin metaverse teknolojileri konusundaki rekabetine değinen milyarder, “Bu, bir fikir ve ideoloji savaşıifadelerine yer verirken Meta’nın ürünlerinin Apple’dan daha ucuz olacağını ve kendilerinin ‘açık’ sisteme sahip olduğunu söyledi.

Girişimci, önceki açıklamalarında ayrıca daha fazla şeyi Android ile birlikte çalışabilir hâle getirmeye çalışmanın yanı sıra sanal ürünleri bir dünyadan başka bir dünyaya getirmeyi sağlayacak metaverse inşa ettiklerini belirtti ve bu şekilde ‘açık ekosistem’ oluşturduklarını, Apple’ın ise bunu yapmadığını aktardı. Şimdi ise bu düşüncelerini halka açık bir şekilde dile getirmiş oldu.

Apple’ı bu konuda tek eleştirenin Meta CEO’su olmadığını da eklemek gerek. Google da yakın zamanda Android ve iOS kullanıcıları arasındaki mesajlaşma deneyimini önemli ölçüde geliştirebilecek RCS’i (Rich Communications Service) kabul etmesi için Apple’a çağrıda bulunmuş ve şirketi bu kapalılığı konusunda eleştirmişti

Farklı geliştiriciler ve şirketler tarafından inşa edilen açık bir metaverse’ün daha iyi olacağına inanıyorum”

Bu açıklamalarına rağmen hâlen açık ekosistemin mi kapalı ekosistemin mi VR sistemlerinin geleceğinde yaygın olacağını bilmediğini söyleyen Meta CEO’su, dünkü konferansın sonunda da bu konuyla ilgili konuştu. Zuckerberg, Windows ve Macos, Android ve iOS gibi bilişim teknolojileri tarihinde birçok kez ‘açık ve kapalı’ ekosistemleri gördüğümüzü söyledi. Ayrıca kapalı ekosistemlerde tüm değerlerin ve kârın platformun sahibine gittiğini, açıklarda ise daha fazla insan ve şirketin çıkan şeyleri paylaşabildiğini ifade etti.

Son olarak Zuckerberg şu sözleriyle konferansı sonlandırdı: “Birçok farklı geliştirici ve şirket tarafından açık, birlikte çalışılabilen bir metaverse’ün daha iyi olacağına inanıyorumifadelerini kullandı.

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/10/11/23399168/mark-zuckerberg-meta-metaverse-apple-vr-open-closed-ecosystem
9
3
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
3
2
0
0