Mark Zuckerberg'den Meta-Apple Rekabeti Hakkında Sürpriz Açıklama: "Bu Bir Fikir ve İdeoloji Savaşı"

7
1
0
0
0
Mark Zuckerberg'in Meta çalışanlarıyla gerçekleştirdiği bir görüşmenin detayları açığa çıktı. Apple ile Meta'nın rakip olduğunu söyleyen Zuckerberg, kimin kazanacağı konusunda emin değil.

Yıllar boyunca Facebook ismini kullanan şimdilerde ise Meta olarak hizmet vermeye devam eden dev şirketin CEO'su Mark Zuckerberg'in çalışanlarıyla yaptığı bir toplantıda söyledikleri açığa çıktı. Temmuz ayının başında gerçekleştirildiği anlaşılan toplantı, Meta'dan ziyade Apple ile Meta arasındaki rekabete odaklanıyordu. Mark Zuckerberg, Meta ile Apple'ın çok sıkı bir rakip olacağını düşünüyor.

Bilenleriniz olacaktır, Apple uzun bir süredir artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerinde çalışmaları sürdürüyor. Benzer bir şekilde; Meta da artırılmış ve sanal gerçeklik ürünleri üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. İşte bu durum, Apple ile Meta'yı rakip haline getirmiş durumda. Mark Zuckerberg, bu rekabetin boyutunu şöyle açıkladı: İnternetin hangi yöne gideceğini belirlemek için Apple ile rekabet ediyoruz. Burada kast edilen şey, metaverse teknolojisiydi.

"Bu bir fikir ve ideoloji rekabeti"

Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg'e göre Meta'nın piyasaya süreceği ürünler, Apple'ın süreceği ürünlerden çok daha ucuz olacak. Ayrıca Meta, açık bir yapıya sahip. Yani Apple gibi kapalı bir işletim sistemine sahip değil ve piyasaya süreceği ürünler yalnızca kendi markasına odaklanmıyor. Mark Zuckerbeg, iki dev arasındaki bu farkın bir fikir ve ideoloji rekabetinden ibaret olduğunu belirtiyor. 

Bu arada; Mark Zuckerberg, metaverse teknolojileri için açık sistemlerin mi yoksa kapalı kaynak sistemlerin mi daha iyi olduğundan emin değil. "Açık veya kapalı bir ekosistemin daha iyi olup olmayacağı gerçekten net değil." diyen Zuckerberg, her şeye rağmen bu sektöre yaptıkları yatırımdan gurur duyduğunu belirtti. Apple sözcüleri, Meta kurucusunun açıklamaları ile ilgili herhangi bir şey söylemediler.

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/7/26/23279478/meta-apple-mark-zuckerberg-metaverse-competition
7
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
1
0
0
0