NASA'dan Bir Kez Daha Ertelenen Artemis Görevi Hakkında Açıklama: Uzun Bir Süre Yapılamayabilir

10
7
2
1
0
29 Ağustos ve 3 Eylül 2022 tarihlerinde gerçekleşen iki fırlatma girişiminde de başarısız olan Artemis I roketinin neden fırlatılamadığı açıklandı. NASA, 3. fırlatma denemesinin ne zaman yapılacağı konusunda açıklama yaptı.

Ağustos ayında ertelenen ve fırlatma tarihi 3 Eylül’e alınan Artemis roketi, bildiğiniz gibi tekrar ertelenmişti. Yine ertelenen Artemis’in görevi ise Ay’a tekrar gitmek idi. İkinci erteleme hakkında NASA’dan resmi açıklama sonunda geldi.

NASA, bu açıklamalarda ertelemenin sebebine ve bir dahaki denemenin ne zaman yapılabileceğine yer verdi. Gelin NASA’nın Artemis Ay görevinin iptal edilmesi hakkındaki açıklamasına beraber göz atalım.

Ertelemenin sebebi büyük bir hidrojen sızıntısı

Artemis’in 29 Ağustos’taki fırlatma girişimi, mühendislerin roketin dört motorundan birinde bir sorun fark etmesinden sonra iptal edildi. Dün gerçekleşen ikinci fırlatma girişimi de Artemis görevinin yöneticisi Michael Sarafin'in düzenlediği basın toplantısında "büyük" olarak nitelendirdiği kalıcı bir hidrojen sızıntısı sebebiyle ertelendi.

Aslında 29 Ağustos’ta yapılan deneme sırasında da küçük bir hidrojen sızıntısı fark edilmişti, ancak bu seferki çok daha büyüktü. Dolayısıyla NASA, Artemis I’in bir sonraki fırlatma girişiminin ne zaman olacağı hakkında sorunlar çözülene kadar beklemek zorunda olduğumuzu anladığımız bir açıklama yaptı. Bu da bir dahaki denemenin yakın bir zamanda olmayacağını, tamirin haftalar alabileceğini ortaya koydu. 

NASA yöneticisi Bill Nelson, başarısız olan fırlatma girişiminin ardından gerçekleşen basın toplantısında ‘Sorunun çözüldüğüne emin olmadan fırlatmayı gerçekleştirmeyiz. Güvenlik, uzay programımızda en üst sırada geliyor’ dedi. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/9/3/23335684/nasa-sls-roll-back-launch-delay-artemis
10
7
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
10
7
2
1
0