NASA, Ertelenen Artemis I Görevini Bu Akşam Tekrar Deniyor: İşte Fırlatmanın Saati ve Yayın Yeri

3
1
0
0
0
29 Ağustos'ta yeniden Ay'a dönüş için Artemis I görevi için fırlatma gerçekleştirecek olan NASA, son dakikada bir motor arızası yüzünden fırlatmayı ertelemişti. Canlı yayınlanacak fırlatma bugün gerçekleştirilecek.

Uzay Yarışı, Ay'a ayak basan ABD astronotları ile sona ermiş ve ABD, kendisini bu yarışın kazananı olarak ilan etmişti. 50 yıldan uzun bir süre sonra Ay'a geri dönüş için hazırlıklar yapılıyor. Bu amacın gerçekleştirilmesi için önemli rolü olan Artemis I fırlatması ise istenildiği gibi başlamamıştı. 

29 Ağustos'ta yapılacak olan fırlatma görevi olan Artemis I, insansız olarak gerçekleştirilecekti. Nihai amacı insanların Ay'a dönüşünü sağlamak olan proje, kullanılacak olan roketin motorlarından birinde yaşanan sorun nedeniyle ertelenmişti. Bugün yapılacak olan fırlatma görevi canlı olarak yayınlanacak.

Artemis görevini nasıl canlı izleyebilirsiniz?

NASA'nın bu önemli görevini canlı izlemek ve tarihe tanıklık etmek için iki farklı alternatifimiz var. Bunlardan ilki NASA'nın kendi internet sitesi üzerinden yayına katılmak. Diğer alternatif ise NASA'nın görev yayınını resmi YouTube kanalındaki canlı yayın. 

Artemis görevinin amacı Ay'a yolculuğu test etmek

artemis

NASA'nın ilk Ay görevinin adı Apollo idi. Artemis de Apollo'nun ikiz kız kardeşi ve Ay tanrıçası. Yani bir nevi eski göreve de saygı duruşu niteliği taşıyor. Artemis I görevinin amacı ise Orion'un sistemlerini uzay uçuşu ortamında görebilmek. Böylelikle Artemis II'de mürettebatlı ilk uçuş öncesinde güvenli şekilde iniş yapılabildiğini, yeniden giriş, iniş, sıçrama ve kurtarma görevlerini test etme olanağı elde edilmiş olacak. 

Programında devamında 2024 yılında Artemis II görevi ile mürettebat Ay'a uçuş gerçekleştirecek ancak bu uçuşta astronotlar gezegenimizin uydusuna inmeyecek. Ay'a yeniden ayak basmak için 2025 yılındaki Artemis III görevini beklemek gerekecek.

A

Fırlatma bugün Türkiye Saati ile 21:17'de gerçekleştirilecek. 

Kaynak : https://www.cbc.ca/news/science/artemisi-nasa-second-launch-attempt-1.6571664#:~:text=NASA%20scrubs%20Artemis%20I%20launch%2C%20delaying%20return%20to%20moon&text=NASA%20has%20postponed%20the%20launch,launch%20the%20Artemis%20I%20mission.
3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0