• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA, Evrenin En Eski Molekülünün İzini Buldu

NASA, Evrenin En Eski Molekülünün İzini Buldu

12
9
3
1
1
NASA, Kızılötesi Astronomi Statosferik Gözlemevi (SOFIA)’yı kullanarak evrenin başlangıcından kalma moleküllerin izini buldu.

Evren ilk başladığında hiçbir şey yoktu. Bugün gözlemlediğimiz her şey, Büyük Patlama sonrası ortaya çıktı. Bilim insanları, NGC 7027 adlı, 3000 ışık yılı mesafede bulunan bir gezegen nebulasında yaptıkları gözlemlerde, evrenin doğumunda ortaya çıkan moleküllerin izini buldu. Yeni keşif, helyum hidratın uzayda bulunabildiğini ve erken dönemde uzaydaki kimya hakkındaki teorileri doğrulamış oldu. Bulgular Nature dergisinde yayımlandı.

Yapılan keşif, aynı zamanda NASA’nın SOFIA teknolojisinin ne kadar güçlü olduğunun da bir ispatı olmuş oldu. Modifiye edilmiş bir Boeing 747SP uçağı üzerine inşa edilen sistem, her uçuşun ardından geri dönüyor. Böylece NASA, tesise yeni araçlar ekleyebiliyor. SOFIA’ya son olarak Terahertz Frekanslarda Alman Alıcı (GREAT) adlı bir ekipman takıldı. Bu ekipman sayesinde bu molekülün izi bulunmuş oldu.

SOFIA Uzay Merkezi yöneticisi Harold Yorke, parçacığın en başından beri orada olduğunu ancak görebilmek için doğru ekipmana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Keşif hakkında bir de video yayınlandı. Videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Kaynak : https://newsbeezer.com/nasa-finally-found-evidence-of-the-universes-earliest-molecule/
12
9
3
1
1
Emoji İle Tepki Ver
12
9
3
1
1