'Kendi 7 Harikasına Sahip' Polonya Hakkında Daha Önce Duymadığınız İlginç Bilgiler

10
3
1
0
0
Gerek farklı mimarı yapıları, gerek özel tatları, gerek ise dikkat çekici geçmişi ile Polonya hakkında bilmediğiniz oldukça fazla şey bulunuyor. Bugün konumuz, sahip olduğu ilginç detaylar ile bizi hayrete düşüren Polonya ülkesi.

Bugün konumuz, dünyanın en çok ziyaret edilen ülkeler arasında 19. sıraya sahip ve bir Avrupa Birliği üyesi olan Polonya. Bu ülkenin ne kadar güzel, büyüleyici bir görünüme sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Polonya, yıllık neredeyse 20 milyonluk ziyaretçisiyle, kesinlikle gezilip görülmesi gereken ülkelerden bir tanesi olmakla birlikte, oldukça farklı ve okuduğunuzda şaşıracağınız özelliklere de sahip.

Farklı iklim türleri, farklı spor dalları, dünyanın en büyük kalesine sahip olması ve daha birçok şey, Polonya’yı diğer ülkelerden kolay ve rahat bir şekilde ayırt edebilmemizi sağlıyor. Dünyada birçok ülkenin kendisine özel özellikleri, ilgi çekici yanları bulunuyor. Ama inkar edemeyiz ki, böyle ülkeler arasında en çok dikkatimizi çeken ülkelerden bir tanesi Polonya. Çünkü mimari güzelliklerini bir kenara bıraktığımızda, geçmişinde de çok farklı hikayeler barındıran bir ülke diyebiliriz. Dilerseniz lafı hiç uzatmadan, Polonya hakkında ilginç bilgiler listemize geçelim.

Polonya hakkında ilginç bilgiler:

  • Yabani hayvanlar için Polonya vazgeçilmez
  • Mantar toplama etkinlikleri
  • Dünyanın yedi harikasına ihtiyacı yok
  • Polonyalılar spora oldukça düşkün
  • Dünyanın en büyük kalesi Polonya'da
  • Adınıza özel bayram var
  • 2. Dünya Savaşı’nda Nazilere Karşı Verdikleri Mücadele

Yabani hayvanlar için Polonya vazgeçilmez

avrupa bizonu

Doğamızda bulunan her canlıyı her yerde görmek mümkün değil. Çünkü bazı hayvanların yaşam alanlarını karşılayan nadir ülkeler bulunuyor. Bu ülkelerin dışına çıktıklarında, bu hayvanlar kendi yaşam alanlarına ihtiyaç duyacakları için çok daha zor yaşam ile karşı karşıya kalıyorlar. Polonya, daha önce görmediğiniz pek çok hayvana ev sahipliği yapıyor. Bunun kaynağı ise, Polonya’nın çok farklı habitatlara sahip olması diyebiliriz.

Mesela, Avrupa bizonu görmek istiyorsanız sizleri Bialowieza’ya davet edebiliriz. Yalnızca Avrupa bizonu değil, yoğun yeşillikler arasında bir orman turu atmak istiyorsanız da yine burayı tercih edebilirsiniz. Ama burada gezerken, etrafı iyi kollamalısınız. Çünkü her an bir sürü ile karşılaşabilir, ağaçlarda yaşayan farklı canlılar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Böylesine riskli bir orman, elbette yetkililer tarafından kontrol altına alınıyor. Bu nedenle, orada yaşayan canlıların size zarar vermesi oldukça küçük bir ihtimal.

Mantar toplama etkinlikleri

mantar

Polonya’da yaşayan aileler, belirli mevsimlerde mantar toplama etkinliği yapıyor. Bu etkinliğin asıl amacı mantar toplamak olmasa bile, aileler birlikte mantar toplayarak vakit geçiriyor. Etkinliğin asıl amacı, ailelerin beraber vakit geçirmesi ve insanların yeni arkadaşlar edinmesi diyebiliriz. Polonya’da toplanılan mantarların tamamı yenilebilir mantarlar olmakla birlikte, genellikle bu etkinlikler Eylül ve Ekim aylarında gerçekleşiyor. Çok ilginçtir ki, Polonya’da yaşayan çoğu insan toprak ve doğa hakkında oldukça fazla bilgiye sahip. Yani, ülkedeki insanların bir kısmı doğa ile fazlasıyla iç içe diyebiliriz.

Dünyanın yedi harikasına ihtiyacı yok

polonya

Dünyanın yedi harikasını elbette biliyoruz. Ama Polonya, dünyanın yedi harikası yerine kendisine ait yedi harikaya sahip. Dışarıdan bakıldığında garip ama, bu Polonya hükümeti ve orada yaşayan insanlara göre böyle. Polonya, içerisinde fazlasıyla tarihi yapı barındıran bir ülke ve burada yaşayan insanlar, bununla fazlasıyla gurur duyuyor. Polonya’nın yedi harikasını sıralamamız gerekirse; Wieliczka Tuz Madeni, Torun Old Town, Malbork Kalesi, Wawel Kalesi, Elblag kanalı, Zamosc Eski Kenti, Krakow Pazar Meydanı diyebiliriz. Bu yapıların hepsi kendisine özgü detaylara sahip olduğu için, Polonyalılara göre dünyanın 7 harikasına göre çok daha önemli.

Polonyalılar spora oldukça düşkün

speedway

Polonya halkı, sporları seyretmeyi, spor yapmayı ve doğayı gezmeyi oldukça fazla seviyorlar. Ülkedeki insanların çoğu, yaşamaktan keyif almaya bakıyorlar ve bu nedenle oldukça farklı hobilere sahipler. Dünya genelinde belirli spor dalları bulunuyor. Bunlara basit iki örnek vermemiz gerekirse, elbette futbol ve basketbol diyebiliriz. Ama bu Polonya için pek geçerli değil gibi. Polonya halkı, daha çok heyecan ve adrenalin dolu sporlardan keyif alıyorlar. Örneğin, Speedway adı verilen spor oyununu izlemekten çok keyif alırlar. Bu oyun, toprak zeminde freni olmayan motosikletlerin mücadelesi üzerine kurulu. Bu sporu ise Polonya’da oldukça fazla insan takip ediyor.

Her ne kadar Speedway’ı önemseseler bile, Polonya spor dalları konusunda oldukça başarılı bir ülke. Futbol veya voleybol fark etmeksizin, spor dallarını aktif olarak destekliyor ve izliyorlar.

Dünyanın en büyük kalesi Polonya’da

malbork kalesi

Polonya’nın yedi harikasının arasında bulunan bir madde ise Dünyanın en büyük kalesi olan Malbork Kalesi. Bu kale, Malbork kasabasında bulunuyor ve resmi bir şekilde bilinen dünyanın en büyük kalesi. Kale, tasarım olarak ise gerçekten büyüleyici bir mimariye sahip. Adeta hikaye kitabında anlatılan mimarilere fazlasıyla benzeyen bu kale, 13. yüzyıldan beri ayakta. Töton Şövalyeleri tarafından inşaa edilen bu kale, o dönemlerde Polonya krallarınının konakladığı bir kale olarak biliniyormuş. Şu an ise Polonya’nın en çok turist ağırlayan bölgelerinden bir tanesine ev sahipliği yapıyor.

Adınıza özel bayram var

isim günü

Anneler veya babalar günü, Cumhuriyet bayramı, Egemenlik ve Çocuk bayramı olmak üzere ülkemizde oldukça fazla bayram ve özel gün kutlanıyor. Ama Polonya’da bu sistem biraz farklı. Polonya’da, her isime özel bir tarih bulunuyor. Bu tarih geldiğinde, bu isime sahip insanlar özel hediyeler alıyor ve isim günleri kutlanıyor.

2. Dünya Savaşı’nda Nazilere karşı verdikleri mücadele

2. dünya savaşında polonya

Dünya savaşı esnasında Polonya, Nazi yönetiminde bulunan Almanya’nın işgal ettiği ilk ülke oldu. Yavaş yavaş ülkeyi ele geçiren Naziler, bir süre sonra Polonya’nın tamamını işgal etmeyi başardı. Ama Polonya askerleri hiçbir zaman mücadeleden vazgeçmediler ve özel savaş uçağı pilotları, Avrupayı dolaşarak 2. Dünya Savaşı’nda büyük bir rol oynadılar. Britanya savaşı sürerken, 145 adet Polonyalı savaş pilotu, tüm güçleriyle savaşmaya devam etti. Hatta bu pilotlar arasında Antoni Glowacki, bir gün içinde 5 adet Alman uçağını düşürmüştü.

Sizler için Polonya hakkında daha önce duymadığınız ilginç bilgiler bir araya derledik. Eğer bir gezi planı hazırlıyorsanız, Polonya kesinlikle ziyaret etmeniz gereken ülkelerden bir tanesi diyebiliriz. Sizler daha önce Polonya’ya gittiniz mi? Polonya hakkında düşüncelerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

10
3
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
10
3
1
0
0