RTÜK, Netflix'in Tartışmalı Filmi Minnoşlar İçin Kararını Verdi

155
93
17
8
5
RTÜK, tanıtım materyalleri yayınlandığından bu yana tartışmalara konu olan Netflix'in Minnoşlar filmi için kararını verdi. Buna göre Netflix'in Minnoşlar'ı daha yayınlamadan kütüphanesinden kaldırması gerekiyor.

Netflix’in 9 Eylül itibarıyla yayınlanacağını duyurduğu yeni filmi Minnoşlar (Cuties), hem filmin platform tarafından yayınlanan açıklaması, hem tanıtım posteri hem de konusu itibarıyla tüm dünyada eleştiri bombardımanına tutulmuştu. 

İHA tarafından dün aktarılan bilgilerde Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) Minnoşlar filmi için bir rapor hazırladığı ve söz konusu filmin Netflix kütüphanesinden kaldırılması ve Netflix'in para cezasına çarptırılması yönünde karar vereceği belirtilmişti.

Netflix'in Minnoşlar sayfası bu şekilde:

minnoşlar netflix

Bugün itibarıyla Minnoşlar hakkındaki kararını veren RTÜK, oy birliği ile Minnoşlar’ın 6112 sayılı Kanun’un 8. Maddesinin 1. Fıkrasının (ğ) bendinde yer alan “yayın hizmetleri….. Çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez” hükmünü ihlal ettiğine karar vererek beklendiği gibi filmin Netflix kütüphanesinden kaldırılması gerektiğine hükmetti. 

Minnoşlar konusunda neler olmuştu?

Netflix, 9 Eylül itibarıyla yayınlayacağını açıkladığı Minnoşlar için tanıtım posteri olarak aşağıdaki görseli kullanmış ve filmin açıklamasında, “11 yaşındaki Amy, twerk yapan bir dans grubuna hayran kalır. Onlara katılma umuduyla dişiliğini keşfetmeye başlayarak aile geleneklerine meydan okur.” ifadelerine yer vermişti.

Netflix'in Minnoşlar için yayınladığı tartışmalı tanıtım posteri

minnoşlar poster

Bu açıklamanın ve tanıtım posterinin yayınlanmasından sonra adeta topa tutulan Netflix, Twitter üzerinden söz konusu açıklama ve tanıtım posterinin filmi doğru yansıtmadığını belirterek özür dilemiş ve filmin açıklamasını, “11 yaşındaki Amy, twerk yapan bir dans grubuna hayran kalır ve onlara katılma umuduyla aile geleneklerine meydan okur.” şeklinde düzeltmişti. Ancak bu açıklama da dünya çapındaki Netflix kullanıcılarını memnun etmemişti.

Kaynak : https://www.trthaber.com/haber/gundem/rtukten-netflixe-pedofili-uyarisi-513630.html
155
93
17
8
5
Emoji İle Tepki Ver
155
93
17
8
5