Bugün İzleyince Bile Hepimizi Heyecanlandırmayı Başaran 15 Şahane Oyun Fragmanı

13
1
1
0
0
Bugün İzleyince Bile Hepimizi Heyecanlandırmayı Başaran 15 Şahane Oyun Fragmanı
Video oyunları, yıllar içerisinde büyüyüp popüler kültürün ayrılmaz bir parçası haline geldikçe, oyun endüstrisi de ürünlerini nasıl pazarlayacakları konusunda daha farklı bir bakış açısına sahip olmaya başladılar. Tabii ki fragmanlarda oynanış görmek oyuncular için hâlâ çok önemli ama artık sadece bunu göstermek yetmiyor. İnsanlar oynanışın dışında da heyecanlandıracak şeyler istiyorlar.

Oyun stüdyoları da artık buna göre hareket ediyorlar. Yeni bir oyun çıkaracağı zaman bir oyun şirketi, oyunun türü fark etmeksizin karşımıza sinematik fragmanlarla çıkıyorlar. Hatta o kadar kaliteli oluyor ki bu fragmanlar, onlara birer kısa film bile diyebiliriz.

Son yıllarda kendi başına bir sanat icra etme formuna kavuşan video oyunu fragmanlarının tabii ki hepsi oyuncuya o kadar geçmiyor ama bazıları var ki ne kadar süre önce izlemiş olursanız olun asla kendini unutturmuyor. İşte kalitesiyle kendisini yıllar sonra bile unutturmayan 15 oyun fragmanı:

İki efsane Ezio ve Altair'in yollarının kesiştiği fragman: Assassin’s Creed: Revelations

Aslına bakarsanız Assassin’s Creed serisinin sinematik fragmanlarının neredeyse hepsi muhteşem kalitede. Ancak aralarından en iyisinin Revelations’a ait olduğunu kabul etmeliyiz. Woodkid’in Iron şarkısıyla Ezio’nun Masyaf’ın eteklerinde verdiği savaş, Altair’i gördüğü sahne… Bugün bile izleyince tüyleri diken diken ediyor.

Dünyadaki en iyi fragman müziğine sahip olduğu tartışmaya bile kapalıdır: Battlefield 1

EA ve DICE’ın seriyi 1. Dünya Savaşı'na götürdüğü Battlefield 1, çıkalı yıllar olmasına rağmen hâlâ geniş bir oyuncu kitlesine sahip zira oyuncular bu oyunun mekaniklerini, atmosferini, grafiklerini, gerçekçiliğini çok beğenmişlerdi. Tabii oyunda Türkçe dil desteği olması da biz Türk oyuncular için cabasıydı. (Bir düşman tayyaresi görüyorum!)

Oyun mükemmel tabii ama Battlefield 1’in asıl patlama yaptığı nokta, bundan 6 yıl önce yayınlanan fragmanıydı. Aynı dönemde Battlefield’ın rakibi Call of Duty, Infinite Warfare’i piyasaya sürüyordu. Battlefield 1’in fragmanı o kadar iyiydi ki hayranlar, CoD’un fragmanını en çok dislike alan oyun videosu yapmışlardı.

Cıvıl cıvıl renkler, Los Santos ve kalite: GTA 5

Rockstar Games’in yıllardır GTA 5’i sömürmesi artık tüm oyuncular için sinir bozucu hâle geldi ama bu oyun çıkmasına yakın süreçte tüm dünyada ses getirmişti. Rockstar Games, 2008’de piyasaya sürdüğü GTA 4'ten 5 yıl sonra yeni GTA’yı duyurmuştu.

Hem de serinin en efsane oyunu San Andreas’ın geçtiği Los Santos şehrinde geçiyordu. Şaşalı müziğiyle ve capcanlı renk paletiyle GTA 5’in fragmanı, oyuncular için o zamanlar büyük bir heyecan yaratmıştı. Tabii şimdi her yeni nesil için GTA 5 fragmanı yayınlandığından pek bir heyecanı kalmadı…

Oyun tarihinin bir küçük açtıran tek fragmanı: Dead Island

Techland’ın Dying Light’tan önce geliştirdiği oyun olan Dead Island, ‘zombiler + Lost bir arada nasıl olurdu?’ konseptini bir araya getiriyor ve harika olmasa da ortalama bir deneyim sunuyor. Hatta öyle ki bu fragman, oyunun kendisinden bile daha iyi diyebiliriz.

Fragmanda oynanış yok, oyundan bir görüntü dahi yok. Hatta anlatılan hikâyeden ötürü buna fragman demek bile ayıp olur, kısa film demeliyiz. Oyun tarihinin en vurucu ve en üzücü fragmanlarından biri.

Müziğiyle zombilerden kendiniz kaçıyormuşsunuz gibi hissettiriyor: Dying Light

Kim bilebilirdi ki zombiler ve parkur yapan insanlar konseptinin bu kadar harika olacağını? Görünüşe göre Techland bayağı bir ileri görüşlüymüş. Grafik, hikâye, oynanış (ve Türkçe dil desteği) unsurlarıyla harika bir deneyim sunuyordu Dying Light.

Oyunun hikâyesinin başlangıcının hemen öncesini anlatması, sahip olduğu aksiyonu ve Woodkid’in harika müziğiyle birleşince ortaya muhteşem bir de fragman çıkıyor. Ek bilgi: Fragmanı YouTube üzerinden açıp klavyenizde 8 tuşuna arka arkaya basarsanız eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Biz gariban oyunculara kaliteli bir Venom verin artık: Marvel’s Spider-Man 2

Insomniac’ın geliştirdiği Marvel’s Spider-Man, fragmanıyla o kadar büyük heyecan yaratmamıştı ancak oyunun çıkmasıyla birlikte en iyi süper kahraman oyunlarının ilk 3 sırasına kendisini sokmayı başarmıştı.

Bu büyük başarının ardından yakın zamanda yayınlanan ikinci oyunun fragmanı, haliyle büyük bir ilgi topladı. İnsanların hem ilk oyunun kalitesinden ötürü Insomniac’a duyduğu güven hem de fragmandaki Venom unsuru, Spider-Man 2’nin çıkmasını beklediğimiz şu günleri çekilmez kılıyor…

Anlatsana, en büyük heyecanı oluşturup nasıl en büyük hayal kırıklığı olabildin?

Cyberpunk 2077’nin eksik ve hatalarla dolu bir biçimde çıkmasıyla yaşanan hayal kırıklığının en büyük sebebi, E3 2013 fuarında yayınlanan bu tanıtım fragmanıdır.

Bu fragman, insanların neredeyse 10 yıl boyunca bu oyunu heyecanla beklemesine sebep olmuştu. Haliyle tüm oyun camiası CD Projekt Red’den bunca uzun süre geliştirme sonucunda bir başyapıt bekliyordu.

Neyse ki sen hayal kırıklığı olmadın: Detroit: Become Human

Quantic Dream’in yaptığı kalitesiz oyun yok ancak en iyisi hangisi diye sorsanız muhtemelen herkes Detroit’i söyler. İşin komik tarafı, bundan 11 yıl kadar önce Quantic Dream, PlayStation 3 üzerinde geliştirdikleri bir demo ile aynı Cyberpunk gibi yıllar öncesinden duyurmuştu Detroit’i.

2018’de çıkan Detroit: Become Human’ın ana karakterlerinden biri olan Kara’nın inşa edildiği bu video, aynı Cyberpunk 2077’nin tanıtım fragmanı gibi uzun yıllar boyu büyük bir heyecan yaratmıştı. Ancak Cyberpunk’ın aksine Detroit başarılı olmuş ve bir başyapıt olarak karşımıza çıkmıştı…

Ailemizden birini yıllar sonra tekrar görmüş gibi hissetmiştik: The Last of Us: Part 2

Senaryosu sebebiyle oyuncuları ikiye bölen ancak kalitesi konusunda herkesin hemfikir olduğu, Naughty Dog’un şaheseri olan The Last of Us: Part 2, bundan tam 6 yıl önce yayınlanan bu fragmanıyla herkesi büyülemişti.

Yıllar sonra tekrardan gözümüzün nuru Ellie’yi büyümüş halde, hele hele gitar çalıyorken görmek hepimizi duygulandırmış ve oyun için büyük beklentilere sokmuştu. Nitekim beklentilerimiz de boşa çıkmadı ki şu anda bu şaheserin dizisi yapılıyor.

Kendini özletmiştin Captain Price: Call of Duty: Modern Warfare (2019)

Modern Warfare serisi, Activision’ın sadece çevrim içi odaklı Call of Duty oyunlarına yönelmesi sebebiyle 2019’a kadar maziye gömülmüştü. Ancak sonunda Activision’ın sonunda aklı başına gelmişti ve hem çevrim içi modu hem de hikâyeyi dengede buluşturmayı başarmışlardı.

Call of Duty: Modern Warfare serisi yeniden yapılmıştı ve 2019 yılında yayınlanan bu efsane fragman ile oyuncular, oyun tarihinin en bilindik askeri olan Captain Price’ı tekrar gördükleri için heyecandan havaya uçmuşlardı: Bravo Six, going dark.

Ajan 47 vs. Rahibeler, harika bir konsept: Hitman Absolution

Birçok insana göre en iyi Hitman oyunu olan Hitman Absolution, henüz daha PlayStation 4/Xbox One nesli yokken piyasaya sürülmüştü. O cihazlarda piyasaya çıkan bu oyun, zamanının en iyi grafik kalitelerinden birine, en iyi Hitman oynanışına ve Ajan 47’nin harika hikâyesine sahipti.

Bu harika oyunun E3 2012 fuarında yayınlanan rahibeli fragmanı da birçok insanın hâlâ aklındadır. Zaten bir düzine rahibenin yürüyüp, bir anda cübbelerini çıkarıp bir yere roketlerle saldırmaları ve ardından Ajan 47’nin onları alt etmesi nasıl unutulabilir ki?

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Oyun tarihinin en büyük iki gizli ajanından biri olan Solid Snake’e veda ettiğimiz, Hideo Kojima’nın ustalık eseri olan MGSV: The Phantom Pain, ilk olarak E3 2014 fuarında biz oyunculara tanıtılmıştı.

Oyunun gerek oynanış gerek hikaye gerekse atmosfer bakımından muhteşem olduğundan bahsetmemize gerek yok. Bu fragman da oyun camiasına nasıl muhteşem bir oyun geldiğini kanıtlamıştı. (Müziği yeter…)

Daha büyük hayal kırıklığı yaşamamıza sebep olan Keanu Reeves'li fragman: Cyberpunk 2077

Cyberpunk’ın 2020 yılında yaptığı çıkış ile nasıl bir hüsran ve hayal kırıklığı yarattığını hatırlatmamıza gerek yok, yukarıda değinmiştik. Oyunun bu kadar büyük bir heyecanla beklenmesinin sebebi olan iki fragmandan birisi de budur.

Ünlü aktör Keanu Reeves’in E3 2019 fuarında sahneye çıkıp yaptığı viral olan konuşmanın ardından yayınlanan fragmanın sonunda Johnny Silverhand’in ‘Wake the f*ck up samurai, we have a city to burn’ deyişi, hâlâ insana Cyberpunk’ı bilgisayara yükleme isteği getiriyor…

Oyun sektörünün gidişatına yön verecek olan şaheseri ilk burada görmüştük: Red Dead: Redemption 2

2010 yılında yokluktan çıkan ve oyun dünyasının aslında bir vahşi batı temalı oyuna ne kadar ihtiyacı olduğunu gözler önüne süren Red Dead: Redemption, Rockstar’ın başyapıtıydı. Bu başyapıtın üzerine insanlar uzun yıllar devam oyununu beklediler ama bilmiyorlardı ki Rockstar Games, ilk oyunun çok kısa bir süre ardından bir diğer başyapıtını yapmaya başlamıştı.

2016 yılında Rockstar tarafından kucağımıza bırakılan bu fragman, oyun sektörünün gidişatına yön verecek olan Red Dead: Redemption 2 için çok büyük bir heyecan yaratmıştı ve sonunda 2018 yılında çıkan oyun, fragmanla büyüyen heyecan fırtınasını yüzüstü bırakmamıştı…

Cyberpunk kadar olmasa da sen de büyük hayal kırıklığıydın: Battlefield 2042

Uzun yıllar art arda 1. ve 2. Dünya Savaşı oyunlarıyla piyasada kendini gösteren Battlefield serisi, bundan 1 sene önce yayınlanan Battlefield 2042 fragmanı, savaş oyunu hayranlarını bir hayli heyecanlandırmıştı.

Sonunda en iyi çevrim içi deneyim sunan iki savaş oyunu serisinden biri, özlerine dönüyordu ve oyunculara tekrar modern savaş ortamı sunuyordu. Hele fragmanın 3. dakikasındaki sahne, bu oyunun harika olacağına dair büyük umutlar doğurmuştu. Ancak Battlefield 2042’nin kaderini hepimiz biliyoruz…

Yukarıda fragmanlarını listelediğimiz oyunların kimisinin büyük başarı elde ettiğini, kimisinin ise tam bir hayal kırıklığı olduğunu görmek gerçekten ilginç. Ancak bir gerçek var ki bu fragmanlar hâlâ insanların akıllarında ve hâlâ izleyince heyecan yaratmayı başarıyor…

13
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
13
1
1
0
0