114 Milyar Dolar Nakiti Olan Samsung, Yeni Şirketler Almak İstiyor

34
3
3
2
2
Samsung, 2. çeyrek mali durum raporunu yayınladı. Yapılan açıklamalarda, geçtiğimiz üç ayda neredeyse 11 milyar dolar kar edildiği belirtildi. Bu parayı nasıl değerlendirmeyi düşündüklerini anlatan yetkililer, kasalarındaki 114 milyar dolar ile yeni şirketler satın almak istediklerini ifade ettiler.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, 2021 yılının ikinci çeyreğine ait mali durum raporunu yayınladı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan şirket, geçtiğimiz çeyrekte 55,56 milyar dolar para kazandı. Bu paranın 10,97 milyar dolarlık bölümü kar olarak cepte kaldı. Bu çeyrekte gelirlerini yüzde 20, kar oranını ise yüzde 54 artıran Samsung, geçtiğimiz dönemlerde de kar olarak kasa bıraktığı 114 milyar dolar nakit parası ile yeni şirketler almayı planlıyor.

Aslına bakacak olursak Samsung, Ocak 2021'den beri bir şeyler satın almak istiyor. Bunu açıkça dile getiren yetkililer, hangi sektöre yoğunlaşacakları ile ilgili resmi bir açıklamada bulunmamışlardı. Analistler ise otomotiv sektörü için yarı iletken üretimi yapan şirketlerin Samsung'un takibinde olabileceğini söylemişlerdi. Hatta isim de veren sektör uzmanları, NXP, Texas Instruments ve Microchip Technologies isimli şirketlerden bahsetmişlerdi. Ancak şu ana dek böyle bir şey olmadı.

Ocak ayında yapılan açıklamalar, bugün yeniden dile getirildi

Samsung

Üst düzey Samsung yöneticilerinden Ben Suh, mali durum raporunu açıklarken gündeme ilişkin açıklamalarda da bulundu. COVID-19 salgını sonrasında rekabet güçlerini artırma noktasında kararlı olduklarını ifade eden Suh, yeni ve büyük ölçekli satın alımları değerlendirdiklerini söyledi. 

Ben Suh tarafından yapılan açıklamalarda, hangi sektöre yoğunlaşıldığına dair bir açıklama yapılmadı. Ayrıca satın almak için izlenen şirketlerin isimlerine de yer verilmedi. Ancak analistler, Samsung'un yarı iletken sektörüne yoğunlaşacağını düşünmeye devam ediyorlar. 2016 yılında Harman'ı 8 milyar dolara satın alan Samsung'un bir sonraki büyük satın alımının hangi şirket olacağı, daha şimdiden merak konusu haline gelmiş durumda.

Kaynak : https://www.sammobile.com/news/samsung-shopping-for-new-companies-with-114b-cash/
34
3
3
2
2
Emoji İle Tepki Ver
34
3
3
2
2