Kripto Para Borsalarına Dava Açan SEC Başkanının, Davadan Önce Milyonlarca Dolarlık Bitcoin Aldığı İddia Edildi

8
3
1
1
0
Binance ile birlikte Coinbase'e de dava açan SEC Başkanı Gary Gensler'in borsa manipülasyonu yaptığı iddia edildi. Ayrıca Binance, Gensler ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu...

Kripto para camiası son günlerde garip bir sürecin içerisinden geçiyor. Öyle ki ABD'de, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance'e dava açıldı. Davayı açan kurumun, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) olması, kripto para piyasalarında oynaklığa neden oldu. Sadece Binance ile yetinmeyen SEC, bunun peşinden yine en büyük borsalar arasında yer alan Coinbase'e de dava açtı. 

SEC'e göre Binance kullanıcı fonlarını riske atıyor, Coinbase ise hiçbir lisansa sahip olmadan borsa, aracılık, takas ve staking hizmeti sunuyordu. Gelen son haberler, bu davanın çok ilginç olaylara gebe olduğunu gözler önüne seriyor. Öyle ki geçmişte kripto para piyasaları ile ilgili tartışmalı isimlerin başında gelen SEC Başkanı Gary Gensler, dikkat çekici iddialarla gündemde.

Gary Gensler'in davadan önce 2.5 milyon dolarlık Bitcoin short pozisyonu açtığı iddia ediliyor!

Gary Gensler

Twitter'da kripto para piyasaları ile ilgili haberler paylaşan "Capo WSB" isimli bir hesap, gündeme bomba gibi düşen bir iddia paylaştı. Capo WSB'nin iddiasına göre SEC Başkanı Gary Gensler, Binance ve Coinbase'e dava açmadan saatler önce 2.5 milyon dolarlık Bitcoin (BTC) short pozisyonu açmıştı. Bilmeyenler için basitçe anlatalım; Gensler, davadan birkaç saat önce BTC'nin düşeceğini tahmin edip(!), buna göre de borsa pozisyonu açmıştı.

Capo WSB'nin iddiası:

SON DAKİKA: Gary Gensler, piyasa manipülasyonu ile suçlandı. Coinbase, Gary Gensler'in 48 saat önce BTC'de 2.5 milyon doların üzerinde short pozisyonu açtığına dair kanıtlar sağladı.

İddiayı doğrulayamadık!

Capo WSB'nin iddiasını araştırdık ancak bununla ilgili hiçbir doğrulamaya ulaşamadık. Bu yüzden, bu iddianın gerçek olmama olasılığını göz önünde bulundurmanızda fayda var. Ancak şunu da belirtelim: Eğer bu iddia doğru ise Gary Gensler, açtığı pozisyondan yüz binlerce, belki de milyonlarca dolar kâr etmiş olabilir. Çünkü dava ile tabii olarak BTC düşüşe geçti. Yani Gensler'in "tahmini" doğru çıktı.

Binance, Gary Gensler'i köşeye sıkıştırdı: "Zamanında bize danışman olmak için iş başvurusu yaptı"

kripto para davası

SEC Başkanı Gary Gensler; Binance, Coinbase ve kripto para ekosistemiyle ilgili oldukça sert çıkışlar yaparken aynı zamanda geçmişte Binance'in kapısını çaldığı ve iş istediği ortaya çıktı. Binance avukatlarının mahkemeye sundukları belgelere göre Gensler, bundan bir süre önce Binance tarafından açılan "borsa danışmanlığı" ilanına başvuru yaptı. Binance, bundan kaynaklı olarak Gary Gensler'in SEC davasından çekilmesi gerektiğini söylüyor. 

Gary Gensler ile ilgili iddialar bunlarla sınırlı da değil. Binance yetkililerine göre şimdilerde Binance'e düşman kesilen Gensler, geçmişte yapacağı konuşmanın bir kopyasını Binance CEO'su Changpeng Zhao'ya da gönderdi. Öte yandan; 2019 yılında bizzat Binance CEO'su ile bir araya gelen Gensler'in Binance Coin'in (BNB) geleceği ve Binance'in ABD ayağının kurulması üzerine görüştüğü de yine Binance tarafından açıklandı.

Görünen o ki Gensler ile Binance arasındaki yasal savaş, bazı kişisel husumetler de içeriyor. Davanın nasıl ilerleyeceğini önümüzdeki dönemde göreceğiz...

8
3
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
8
3
1
1
0