Tuşlu Telefonları Özleyenlere: ''Şişirilebilir Klavyeli Ekran'' Teknolojisi Geliştirildi

9
3
1
1
0
Carnegie Mellon Üniversitesi'nden Future Interfaces Group ekibi, özel bir pompalama sistemi sayesinde sıvı ile şişirilebilen klavye teknolojisini duyurdu.

Fiziksel tuşlu telefonlar hayatımızdan bir daha dönmemek üzere çıkalı epey zaman oldu. Ancak tamamen dokunmatik ekran ve klavye, hem yazı yazmayı daha zor hale getiriyor, hem de görme engelliler gibi bazı dezavantajlı gruplar açısından zorlu bir kullanım sunuyor.

Fakat bu durumun önüne geçerek dokunmatik ekranlara tuşları geri getirmenin yeni bir yolu bulunmuş gibi görünüyor. Yıllardır devam eden araştırma ve geliştirme çalışmaları sonucunda ortaya konan yeni sistem, henüz yolun başında olsa da gelecekte dokunmatik ekran teknolojilerinin gidebileceği yönlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

İster dümdüz, ister şişirilmiş tuşlu klavyeler;

Sistemin işleyişini epey detaylı bir video ile anlatan ekibin aktardıklarına göre şu an 1 cm'den daha ince bir yapıda çalışabiliyor. Çalışma mantığı ise ekran altına entegre edilmiş bir sıvı pompalama sisteminin istendiğinde ilgili konuma sıvı pompalayarak o bölgeyi şişirmesi üzerine kurulu.

Sıvı ile şişirilen bölgenin yaklaşık 5 mm yükselerek bir tür 'tuş' oluşturduğu ifade ediliyor. Bu sistemin gelecekte OLED ekranlara entegre şekilde çalışması hedefleniyor.

Ayrıca şişirilebilir ekran modelinin yalnızca yazı yazma ya da tuşları kullanma amacıyla değil farklı bildirim sistemleri için de kullanılabileceği ifade ediliyor. Örneğin bildirim geldiğinde ekranda ilgili uygulamanın bulunduğu konumda şişme - inme şeklinde bildirimler gönderilebilmesi gibi...

Henüz yolun çok başında olan modelin ticari bir ürün haline gelmesine daha var gibi görünüyor. Akıllı telefonlar için yaygınlaşma ihtimali daha düşük kalsa da, tablet gibi ürünlerde tercih edilme ihtimali daha yüksek görünüyor.

Kaynak : https://www.techradar.com/news/smartphones-of-the-future-may-have-inflatable-keyboards-on-oled-displays
9
3
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
9
3
1
1
0