Sivrisineklerin Toplu Bir Halde Başımızın Üstünde Uçuşmalarının Sizi Pek de Memnun Etmeyecek Sebebi

15
7
3
1
0
Sıcak yaz günlerini kabusa çeviren sivrisinekler hakkında yeterince bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyor musunuz? Bu garip canlıların en fazla insan öldüren hayvanlar listesinin başında geldikleri bilgisini verdikten sonra birazdan bahsedeceğimiz konu ufkunuzu daha da genişletebilir.

Hayatımızda hepimizin en az bir kez sivrisinek sürüsüyle karşılaştığı olmuştur. Çoğu zaman yaz akşamları görülen bu sürüler, genelde başımızın üstünde uçuşurlar. Bizim anlam veremediğimiz bu hareketin aslında birçok sebebi varmış!

Bir sivrisinek sürüsünün başınızın üstünde mesken tuttuğunu görünce kovmak bazen çok meşakkatli bir iş haline gelir. Bu hareketi sadece sivrisineklerde görsek de hayvanlar aleminde durum hiç öyle gözükmüyor.

Aslında sivrisineklere özgü bir davranış olmayan bu kafada uçuşma ritüelini, uçan böceklerin çoğu yapıyor.

sinek sürüsü

Bizlerin, sadece yazın sivrisineklerde rastladığımız bu sürüyle gezme durumu, göremesek bile uçuşan böceklerin hemen hemen hepsinde görülüyor. Araştırmalara göre bu hareketlerinin birkaç sebebi var.

Bedensel bir aktiviteden sonra vücudumuzdan yayılan ısı, karbondioksit ve koku miktarı artışı, bizi onlar için daha cazip kılıyor.

Vücudumuzdan yayılan ısı ve koku bu hareketi tetikliyor. Özellikle dişi sivrisineklerin vücutlarında bulunan sensörler, insan vücudunda yayılan ısı, koku ve karbondioksiti fark etmelerini sağlıyor. Bu işaretleri gören bir sivrisinek, besin bulduğunu anlıyor.

Çok terleyenler için kötü haberimiz var. Özellikle insan terinin içinde bulunan “oktenol” kimyasal maddesi, sivrisineklerin bayıldığı bir şeydir.

İnsan vücudunun yaymış olduğu kimyasal maddelere karşı duyarlı olan bu canlılar için oktenol vazgeçilmez bir hedeftir. Bu yüzden yaz aylarında vücudumuzun çok hareketli olduğu bir anda böylesi bir sürüyle karşılaşırsak onlar için lezzetli bir öğün olarak göründüğünüz aklınıza gelsin.

Saçlarımıza uyguladığımız jöle, sprey gibi ürünler de sinekler için çok caziptir.

Başımızın yeterince ısı yaydığını biliyoruz, bunun üstüne bir de sprey, jöle gibi ürünlerden yayılan ısı miktarı artıyor. Aynı zamanda vücudun ter kokusunu en yüksek muhafaza etme gücü olan saçlar, sinekler için bulunmaz bir nimet.

Saymış olduğumuz bu durumlar, insanın doğal olarak geliştirdiği şeylerdi. Bir de işin çiftleşme ritüeli boyutu var.

sinek sürüsü

Başımızın üstünde dolanan sivrisinek grubunun nedeni her zaman biz olmuyoruz. Erkek sinekler, çiftleşmek için öncelikle sadece erkeklerden oluşan bir sürü oluştururlar. Genelde ağaç ya da bir kaya üzerinde uçuşan bu sürünün içine bir dişinin girmesi beklenir. Beklenen an geldiyse, çiftleşmek için en uygun görülense hızlı olan sinektir.

Bu ritüel için genelde cansız nesneler tercih edilse de bu garip canlılar bir insanın başının üstünü de seçebiliyorlar. Eğer başınızın üstünde kovsanız da gitmeyen arsız bir sinek sürüsü görüyorsanız, bilin ki onlar soylarını devam ettirmeye çalışan bir gruptur.

15
7
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
15
7
3
1
0