Türkiye'nin İlk Yerli Rüzgâr Türbini Üreticisi SoyutWind, Yapay Zekâ Desteği ile Satışlara Başladı

2
1
0
0
0
Türkiye'nin ilk yerli rüzgâr türbini üreticisi SoyutWind, yapay zekâ destekli çevrimiçi satış platformunu hizmete sundu.

Yapay zekâ ve sürdürülebilir enerji son yılların en önemli konu başlıkları arasında yer alıyor. Türkiye'nin ilk yerli rüzgâr türbini üreticisi olan SoyutWind, bu iki konuyu birleştirerek yapay zekâ destekli satış platformunu satışa sundu. Bu platformda kullanıcılar, ihtiyaçlarına en uygun türbini seçip taksitli ödeme seçeneğiyle satın alabiliyorlar. Üretilen fazla enerji de şebekeye satılabiliyor. 

Çolak Holding iştiraki olan SoyutWind'in CEO'su Dr. Ali Çolak, “1 megavata kadar direct-drive türbinlerin Türkiye ve bölgedeki ilk üreticisi konumundaki SoyutWind olarak, farklı kapasitelerdeki rüzgar türbinlerinin erişilebilirliğini artırmak için bir ilke imza attık. Dünyada ilk kez bir rüzgar türbini üreticisi, yapay zeka destekli yazılım geliştirerek, %100 yerli üretim ev tipi rüzgar türbinlerinin online olarak satışa sunulduğu bir e-ticaret sitesi kurdu. SoyutWind.com adresinden erişilebilen internet sitesi kullanıcıları, elektrik tüketimlerini hesaplayabiliyor. Kurulum planladıkları adresteki rüzgar verilerine göre 1 kilovat ila 50 kilovat arası rüzgar türbinlerinden hangisini satın almaları gerektiği konusunda danışmanlık alabiliyor" ifadesini kullandı. 

Kolay montaj, fazla üretimi şebekeye satma şansı

rüzgar türbini

Yerli üretim olan rüzgâr türbinlerini monte etmenin mekanik vinçlerle oldukça kolay olduğu ifade edilirken, tüketicilerin de fazla enerjiyi şebekeye satabilecekleri hatırlatıldı. Ayrıca sanayi kuruluşları ve ticari işletmeler de büyük ölçekli türbinleri inceleyip sipariş edebiliyorlar. 

Dr. Ali Çolak, ilerleyen süreçte yapay zekâ yazılımlarını geliştirmeye devam edeceklerini aktardı. Çolak, “Ankara Temelli'deki 15 bini kapalı toplam 135 bin metrekare alana sahip fabrikamızda ürettiğimiz yerli rüzgar türbinlerinin ülke çapında yaygınlaşması için önemli bir adım attık. Bu öncü girişim, Türkiye'nin ilk rüzgar türbini üreticisi olan SoyutWind imzasını taşıdığı için gururluyuz. Proje geliştirme, mühendislik ve tasarım yeteneklerimiz sayesinde çağın ötesine geçmeye çalışıyoruz. SoyutWind'in çatı kuruluşu Çolak Holding, cleantech olarak anılan temiz teknolojilere, sürdürülebilir yaşama ve girişim sermayesi finansman modeline Bordo Capital, SoyutWind, SoyutWind Mill ve Soyut Karavan markalarıyla aktif olarak katkıda bulunuyor. ‘Temiz teknoloji temiz toplum ’odaklı sosyal sorumluluk yaklaşımıyla hareket eden ve sürdürülebilir refahın temiz enerjiyle sağlanabileceğine inanan SoyutWind olarak, Türkiye ve bölgede öncü girişimlerimizle yeşil dönüşüme katkıda bulunmayı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı. 

2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0