Suudi Arabistan Çok Yakında ‘Haftada 4 Gün Çalışma’ Sistemine Geçebilir

11
5
5
2
1
Suudi Arabistan'daki yerel bir gazete, hükümetin haftada 4 gün çalışma sistemine geçebileceğini iddia etti. Hükümet ise bu iddiayı kısmen de olsa doğruladı.

Geçtiğimiz yıl Birleşik Krallık’ta denemelerine başlanan “haftada 4 gün çalışma” sistemi, ilk etapta pek çok şirket tarafından benimsenirken Belçika’ysa dünyada bir ilki başararak haftada 4 gün çalışma sistemini resmen kullanıma sunmuştu. Öte yandan Güney Kore hükümetiyse haftalık çalışma süresini 69 saate yükseltmek için meclise teklifte bulundu.

Batı ülkeleri büyük bir hızla haftada 4 günlük çalışma modeline geçiş yaparken Suudi Arabistan hükümetininse haftada 3 gün tatil yani haftada 4 gün çalışma sistemine geçmeyi düşünüyor.

Bu sisteme geçen ilk Orta Doğu ve Körfez ülkesi olabilir

Suudi Arabistan’ın yerel ana akım gazetesi olan Al Madina’nın haberine göre Suudi Arabistan İnsan Kaynakları ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı haftada 4 gün çalışma sistemine geçiş için planlamalara başladı bile. Konuyla ilgili iddialara Twitter hesabından cevap veren bakanlık, şu anda bu sisteme geçişin mümkün olup olmadığını anlamak için planlamalar yaptıklarını ve eğer geçiş yapılırsa sistemin ülkedeki yerel ve uluslararası işletmeler başta olmak üzere küçük ve orta ölçekli işletmelerin de uygulanması için teşvik edileceğini açıkladı.

Ayrıca Suudi Arabistan, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (GCC) ülkeleri arasında haftada 2 gün tatil sistemine geçen ilk ülke olarak biliniyor. Geçtiğimiz yıl 1 Ocak’tan itibarense Suudi Arabistan’da 2.5 tatil sistemine geçilmişti. Bu sistemde devlet daireleri başta olmak üzere tüm şirketler ve özel kurumlar Cuma günleri öğlen 12:00’da kapanıyordu

Çalışma sistemi konusunda pek çok Avrupa ülkesine bile taş çıkartan Suudi Arabistan’ın bu sisteme ne zaman geçiş yapacağı bilinmezken hükümete yakın kaynaklara göreyse 1 Ocak 2024’te yeni sistemin yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Kaynak : https://gulfnews.com/world/gulf/saudi/saudi-arabia-considering-3-day-weekend-1.94410735
11
5
5
2
1
Emoji İle Tepki Ver
11
5
5
2
1