Tesla, 2022'de Toplam Kaç Araba Sattığını Açıkladı (Tesla'ya İlgi Azalıyor)

5
3
2
1
0
Tesla, 2022 genelinde toplam kaç adet araç ürettiğini ve teslim ettiğini paylaştı. Şirketin son çeyrekteki performansı birçok yatırımcıyı endişeye sürükledi.

Elektrikli otomobil dönüşümünün öncüsü olan Tesla, peşi sıra rekorlar kırdığı yılların ardından bu yıl da başarısını sürdürdü. Tesla, 2022 yılındaki tamamlanan satış performansını paylaştı ve geçtiğimiz yıla bile büyük bir fark atıldığını gösterdi.

Tesla verilerine göre şirket, 2022 yılında toplam 1,3 milyon adet otomobil teslim etti. Şirket, bu rakamla teslim sayısında geçtiğimiz yıla %40 fark attı. Öte yandan şirketin son 3 aylık performansı endişe verdi.

Tesla, beklentilerin altında kaldı:

tesla

Tesla, 2022’nin son çeyreğinde toplam 405 bin araç teslim etti. Bu sayı, Wall Street’in 430 bin adet olan beklentisinin altında kaldı. Üstelik şirket, bugüne kadar ürettiği kadar araç teslimatı yapmışken son çeyrekte arada 34 bin adetlik fark oluştu.

Bu fark, Tesla’ya olan talebin düşüşe geçtiği şeklinde yorumlandı. Elbette bu düşüşte Elon Musk’ın son aylardaki davranışlarının da rol oynamış olabileceği değerlendiriliyor. Tesla’nın 2022 yılındaki maddi başarısı ise 25 Ocak’ta açıklanacak mali sonuçlar ile gün yüzüne çıkacak.

Kaynak : https://ir.tesla.com/press-release/tesla-vehicle-production-deliveries-and-date-financial-results-webcast-fourth-quarter
5
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
5
3
2
1
0