Türkiye'nin İkinci Astronotu Tuva Cihangir Atasever, Bugün Uzaya Gidiyor: İşte Bilmeniz Gerekenler

8
5
1
0
0
Türkiye'nin ikinci astronotu olan Tuva Cihangir Atasever, bugün uzay yolculuğuna çıkacak. Yolculuk, toplamda 1 saat 10 dakika kadar sürecek. Peki Atasever, bu sürede ne yapacak?

Bugün, ülkemiz için önemli bir gün. Zira Türkiye'nin ikinci astronotu olarak kayıtlara geçen Tuva Cihangir Atasever, bugün gerçekleştirilecek bir uçuşla uzaya gönderilecek. Türkiye saati ile 17.30'da başlayacak yolculuk, Virgin Galactic'e ait "VSS Unity" aracı ile yörünge altı uçuş gerçekleştirecek.

Tuva Cihangir Atasever'in de aralarında olduğu 6 kişilik ekip, Virgin Galactic'in özel uçağı ile yaklaşık 90 kilometre yükseğe taşınacaklar. Burada 3 dakikalık özel bir an yaşanacak. Öyle ki yüksek irtifada mikro yer çekimi ortamı oluşacak. Tuva Cihangir Atasever, bu süreçte 7 bilimsel deney gerçekleştirecek.

Tuva Cihangir Atasever'in uzay yolculuğu 1 saat 10 dakika kadar sürecek

Tuva Cihangir Atasever

Virgin Galactic'in yöneteceği uzay yolculuğu, yaklaşık 1 saat 10 dakika sürecek. İki özel eğitimli pilot, yolculuk boyunca VSS Unity aracını kontrol edecek. Bu arada; yolculukta bulunan diğer astronotların ikisinin ABD'den, bir tanesinin ise İtalya'dan olacağı bilgisini de paylaşalım.

VSS Unity

Peki Tuva Civangir Atasever, mikro yer çekimi ortamında hangi deneyleri gerçekleştirecek? Eğer bu sorunun cevabını merak ediyorsanız sizleri aşağıdaki haberimize bekliyoruz.

Kaynak : https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/turkiyenin-ikinci-astronotu-tuva-cihangir-ataseverin-tarihi-uzay-yolculugu-bugun-gerceklesecek/3243643
8
5
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
5
1
0
0