Twitter'ın 'Beğenmeme' Özelliği Ortaya Çıktı: Tweetlerin Altında Böyle Görünecek

35
13
4
2
0
Twitter, geçtiğimiz yıl kısa süreliğine test ettiği "beğenmeme" özelliğini küresel çapta test edeceğini açıkladı. Bu test programı kapsamında iOS ve Android ekosistemleri ile web sürüm kullanıcıları, bir tweete verilen yanıtları hem beğene bilecek hem de 'beğenmeyebilecekler'. Peki bu ne işe yarayacak?

Dünyanın en popüler sosyal ağlarından bir tanesi olan Twitter, geçtiğimiz yıl küçük bir kullanıcı kitlesi ile bir test gerçekleştirmişti. Bu test kapsamında kullanıcılar, bir tweete verilen yanıtlar için beğenmeme vermiş, bu yanıt o tweet altında alt sıralara gönderilmişti. Özellikle ilgili yeni bir açıklama yapan Twitter, bu özelliğin kapsamını genişleteceğini dünya genelindeki tüm kullanıcıların bu özelliği test etmeye başlayacağını duyurdu. Özellik artık, web sürüme ek olarak iOS ve Android'de de deneyimlenebilecek.

Twitter, bir tweete gönderilen yanıtların kaç adet 'beğenmeme' olduğunu açıklamayacak. Çünkü platform, bu özellik ile kullanıcıları rencide etmek istemiyor. Şirketin esas amacı, bir tweete verilen ve kullanıcıların genel olarak beğenmediği yanıtı, o paylaşımdaki tüm yanıtlar arasında en alt sıralara göndermek. Twitter, bu özelliğin önemli olduğunu ifade ediyor.

Twitter'ın tweet beğenmeme özelliği aşağıdaki gibi görünecek:

Twitter

Beğenme ya da "fav" butonunun hemen yanında konumlandırılacak "aşağı ok" butonu, Reddit, 9GAG ve Ekşi Sözlük gibi platformlarda da gördüğümüz "downvote" botunu ile aynı işleve sahip. Bu buton ile kullanıcılar, sevmedikleri bir tweet'e tek seferde tepki gösterebilecek.

Linç kültürünün ve trollerin yeni silahı mı yoksa sadece işe yarar bir özellik mi?

Twitter yetkililerine göre bu özellik, rahatsız edici veya konuyla alakasız yorumların kullanıcılar sayesinde filtrelenmesini sağlıyor. Ancak diğer taraftan sosyal medyada linç kültürünün bir silahı olabileceği, trollerle yapılan manipülasyon operasyonlarının parçası olabileceği görüşleri de hakim. Ayrıca beğenmeme sayısı yüksek tweetlerin diğer hesaplara önerilme algoritması nasıl çalışacak? Bir tweet çok fazla beğenmeme tepkisi aldığında o tweeti beğenme-beğenmeme ihtimali yüksek hangi kitleye daha çok gösterilecek, bunlar şimdilik ciddi tartışma konusu.

Twitter'ın beğenmeme özelliği, kullanıcılara sunulmaya başladı. Haliyle belki siz de bu test programına dahil olmuş olabilirsiniz. Şayet bu özelliği gördüyseniz ve deneyimlediyseniz, fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/2/4/22917511/twitter-downvotes-test-experiment-feature-relevant-replies
35
13
4
2
0
Emoji İle Tepki Ver
35
13
4
2
0