Twitter'ın Kovulan Çalışanından Elon Musk'ı Haklı Çıkaracak İddialar: "Korkunç Güvenlik Sorunları Var"

13
3
2
1
0
Twitter’ın eski güvenlik şefi Peiter “Mudge” Zatko, şirketin güvenlik önlemleri konusunda düzenleyici kuruluşları ve kendi yönetim kurulunu yanlış yönlendirdiğini iddia etti. Eğer bu iddialar doğruysa Twitter’a karşı açtığı davada Elon Musk’a yardımcı olabilir.

Twitter’ın eski güvenlik şefi Peiter “Mudge” Zatko Kasım 2020’de başladığı görevden Ocak 2022’de alınmıştı. Zatko, işten kovulmasının, şirketin güvenlik açıkları hakkında sessiz kalmak istememesine karşı bir misilleme olduğunu iddia ediyor. Şirketin eski güvenlik şefi dediği gibi sessiz kalmadı ve geçtiğimiz ay Twitter’ı SEC’e şikâyet etti.

Zatko, Twitter’ın hem hissedarları hem de düzenleyicileri kandırdığını ve şirketin güvenlik uygulamalarındaki “korkunçeksiklikleri kimseye açıklamadığını iddia ediyor. Ayrıca eski güvenlik şefi, Federal Ticaret Komisyonu’na (FTC) sunduğu şikâyette, Twitter’ın 2011’de FTC ile imzaladığı bir anlaşmayı da ihlal ettiğini iddia ediyor.

Elon Musk Twitter’a karşı açtığı davada haklı olabilir

Twitter Elon Musk

Bildiğiniz gibi Elon Musk 44 milyar dolara Twitter’ı satın almak istiyordu. Ancak şirketle bot hesapların gerçek sayısı yüzünden büyük bir tartışmaya giren Musk, geçtiğimiz aylarda satın alma kararından vazgeçmişti. Ünlü milyarder, geçtiğimiz haftalarda Twitter’ı dolandırıcılıkla suçlamıştı. Hatta Musk’ın avukatları, Twitter’ın eski CEO’su ve kurucusu Jack Dorsey’i mahkemeye çağırarak bu konudaki iddiaları desteklemesini istemişti.  

Zatko, Twitter'ın aktif kullanıcıların %5'inden daha fazlasının spam botları veya sahte hesaplar olduğu konusunda çeşitli iddialarda bulundu. Zatko, şirketin bu tahmini raporlama şeklinin kasıtlı olarak yanıltıcı olduğunu çünkü bunun Twitter’ın para kazanılabilir günlük aktif kullanıcı (mDAU) toplamı olarak tanımlandığını iddia etti.  Ayrıca, Twitter yöneticilerinin, spam botlarını ortadan kaldırdıkları için ödüllendirilmedikleri halde, 10 milyon dolara kadar bonuslarla kullanıcı sayısını artırmak için finansal bir teşvik aldıklarını da iddia etti. Şirketin eski güvenlik şefinin ortaya attığı bu iddialara bakıldığında Musk’ın davayı kazanabileceği söyleniyor.

“Demokrasi adına yapılacak en doğru şey buydu”

Twitter

Zatko’nun iddiaları arasında, Twitter çalışanlarının neredeyse yarısının, kullanıcıların e-posta adresleri, telefon numaraları ve dahili sistemlerine kolay erişim sağlayabildiği gibi ciddi konular yer alıyor. Yine iddiaya göre Twitter’daki 10 cihazdan dördünün temel güvenlik standartlarını karşılayamıyor.

Neden Twitter’ı ihbar ettiği sorulan Zatko, demokrasi adına yapılacak doğru şeyin bu olduğuna inandığı için öne çıkıp Twitter'ın sorunlarını kamuoyuna açıklamaya karar verdiğini söyledi. Zatko’nun iddialarıyla ilgili açıklama yapan bir Twitter temsilcisi, "Şu ana kadar gördüğümüz, Twitter ve gizlilik ve veri güvenliği uygulamalarımız hakkında tutarsızlıklar ve yanlışlıklarla dolu ve önemli bir bağlamdan yoksun iddialardan başka bir şey değil” dedi.

Güvenlik ve gizlilik, Twitter için her zaman bir öncelik olmuştur ve olmaya devam edecektir” diyen temsilci, Zatko’nun iddialarının ve zamanlamasının tamamen Twitter’a, kullanıcılarına ve hissedarlarına zarar vermek için tasarlanmış bir durum olduğunu belirtti.

Kaynak : https://variety.com/2022/digital/news/1235347936-twitter-whistle-blower-complaint-security-spam-bots-1235347936/
13
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
13
3
2
1
0