Yine mi: Dünya Sağlık Örgütü, Maymun Çiçeği Salgını İçin Küresel Acil Durum İlan Etti

28
5
3
1
1
Son zamanlarda sık sık adını duyduğumuz maymun çiçeği salgını için Dünya Sağlık Örgütü küresel acil durum ilanında bulundu.

2019 yılının sonlarından bu yana küresel dengeleri alt üst eden etmenlerden biri de hiç şüphesiz yaşadığımız koronavirüs pandemisi olmuştu. Daha o salgının etkileri bitmeden yeni bir pandemi için küresel acil durum ilan edildi.

Bu defa acil durumun nedeni ise maymun çiçeği adı verilen hastalık oldu. Salgınla ilgili bilgi veren Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri hangi grupların daha büyük risk altında olduğunu da açıkladı. Salgının merkezi olarak ise Avrupa gösterildi.

Küresel acil durum ilan edildi

maymun çiçeği

Dünya Sağlık Örgütü, gittikçe büyüyen maymun çiçeği salgını için küresel acil durum ilan ederek tehdit değerlendirme seviyesini de en üste çıkarmış oldu. Bu kararla birlikte DSÖ'nün salgını küresel çapta koordine çalışmayı gerektiren önemli bir tehdit olarak gördüğü anlaşıldı. 

Dünya Sağlık Örgütü'nden gelen açıklama hükümetler üzerinde herhangi bir yaptırım yetkisine sahip olmasa da, devletlerin bir an önce harekete geçmesi için önemli bir araç olarak görülüyor. Birleşmiş Milletler'e bağlı örgüt, geçtiğimiz ay yapılan toplantıda küresel bir acil durum ilanına gerek olmadığını açıklamıştı. 

Maymun çiçeği Covid-19'dan farklı

maymun çiçeği

Şu anda merkezi Avrupa ve Kuzey Amerika olarak belirlenen maymun çiçeği salgınında vakaların yüzde 80'lik kısmı bu iki kıtada ortaya çıkıyor. Aslında bu hastalığın özellikle Batı ve Orta Afrika'nın kırsallarında görülüyor olması da bu durumu dikkat çekici hale getiriyor.

Yeni bir pandemi fikri korkutucu olsa da, Covid-19'dan farklı bir durumla karşı karşıyayız. Covid-19'un aksine maymun çiçeği yeni bir hastalık değil ve ilk olarak 1958'de keşfedildi. 1980'lerde yok olan su çiçeği ile aynı familyadan gelen bu hastalığa karşı sağlık ekipleri çok daha bilgili ve hazırlıklı olacak. 

Kaynak : https://www.cnbc.com/2022/07/23/who-declares-spreading-monkeypox-outbreak-a-global-health-emergency.html
28
5
3
1
1
Emoji İle Tepki Ver
28
5
3
1
1