Windows 11, Bilgisayarın Başından Kalktığınızda 'Özel' Dosyalarınızı Otomatik Olarak Kilitleyebilecek

10
1
1
0
0
Windows 11'in yeni kullanıcı tespiti ayarı ve API'sı sayesinde geliştiriciler, bilgisayar başında olmadığınızda dosyaları ve uygulamaları kilitleyebilecek uygulamalar geliştirebilecek. Üstelik hangi uygulamanın bu özelliğe erişebileceğine siz karar verebileceksiniz.

Dünyanın en büyük yazılım şirketi olan Microsoft, son dönemde daha çok OpenAI üzerindeki yatırımları ve sahip olduğu hemen her uygulamaya ChatGPT'yi entegre etmesiyle gündeme geliyor olsa da şirket, Windows 11 üzerindeki çalışmalarına da devam ediyor. Windows 11 Insider Preview için yeni bir güncelleme duyuran şirket, önemli bir yenilik getiriyor.

22624.1610 sürüm numaralı güncelleme ile Windows 11'e kullanıcı tespiti (presence sensing) ayarı ve API'si kullanıma sunulacak. Bu sayede ilgili sensöre sahip bilgisayar kullanıcıları, gizlilik konusunda daha fazla seçeneğe sahip olabilecek, hangi uygulamanın bu sensörü kullanıp kullanamayacağını belirleyebilecekler.

Kullanıcı tespiti nedir? Bu ayar ne işimize yarayacak?

windows 11

Kullanıcı varlığının tespit edilmesi, siz bilgisayarın başında olmadığınızda gizlilik gerektiren dosya ve uygulamaların kilitlenmesi, bilgisayarın uyku moduna geçmesi, arka plan uygulamalarının kapatılması gibi özellikleri beraberinde getirebilir. Bu da şarj ömrünün artması, güvenlik ve performans gibi kazanımları beraberinde getiriyor.

Kullanıcı varlığı tespiti ayarı böyle gözükecek:

windows 11 kullanıcı tespiti

Eğer bilgisayarınız kullanıcı varlığı tespitini destekliyorsa Ayarlar>Gizlilik ve güvenlik>Varlık tespiti adımlarını izleyerek ilgili ayara ulaşabilirsiniz.

Üstelik Microsoft'un yeni API'sı sayesinde geliştiriciler, bilgisayarlardaki bu sensörden faydalanacak yeni özellikler geliştirebilecekler. Tabii uygulamaların sensöre erişim erişememesi kullanıcıların kontrolünde olmaya devam edecek.

Kaynak : https://blogs.windows.com/windows-insider/2023/04/13/announcing-windows-11-insider-preview-build-22621-1610-and-22624-1610/
10
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
10
1
1
0
0