Yasal 'Uzaktan Çalışma' Süresi Artırıldı: Peki Yeni Düzenleme Hangi Şirketleri ve Çalışanları Kapsayacak?

8
5
1
0
0
21 Temmuz 2022 tarihli Resmî Gazate'de yayımlanan karar ile haftalık uzaktan çalışma süresinin sınırı artırıldı. Personeller, toplam çalışma saatinin %75'ini uzaktan çalışarak tamamlayabilecek.

Koronavirüs ile birlikte uzaktan çalışma kavramı zorunluluk nedeniyle hayatımıza girmiş olsa da bu dönem, aslında bir şekilde test dönemi görevi de gördü. Pek çok şirket de virüs döneminde uzaktan çalışmanın artılarını ve eksilerini tarttı, bu çalışma yönteminin daha avantajlı olabileceğini gördü. Bu nedenle de uzaktan çalışma, artık virüsten bağımsız, hayatımızda kalıcı bir yer edinen sistem oldu.

Geçtiğimiz günse Resmî Gazete’de önemli bir karar yayınlandı. 5806 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, Ar-Ge veya Tasarım Merkezlerinde çalışan personelin haftalık uzaktan çalışma süresi artırıldı. Çalışanlar, artık haftalık çalışma sürelerinin %75’inde uzaktan çalışabilecek.

Resmî Gazete’de yayımlanan karar:

ar-ge

“4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanununun geçici 2 nci maddesinin üçüncü fıkrası ile 5746 sayılı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanunun 3 üncü maddesinin ikinci fıkrasında yer alan gelir vergisi stopajı teşviki kapsamında, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ile Ar-Ge veya Tasarım Merkezlerinde çalışan personelin toplam sayısına veya teşvike konu edilen toplam çalışma sürelerine uygulanmak üzere söz konusu bölge ve merkezler dışında geçirilen süreler bakımından belirlenmiş olan oranın, 31/12/2023 tarihine kadar yüzde yetmiş beş olarak uygulanması ile 16/10/2021 tarihli ve 2625 sayısı Cumhurbaşkanı Kararının yürürlükten kaldırılmasına, 4691 sayılı Kanun ile 5746 sayılı Kanunun mezkûr maddeleri gereğince karar verilmiştir.”

Yeni karar ne anlama geliyor?

Yeni Cumhurbaşkanı Kararı ile birlikte personelin haftalık çalışma süresinin %75’ini aşmamak kaydıyla bölge dışında geçirdikleri süreler, gelir vergisi stopajı teşviki kapsamında olacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından edinilen bilgiye göre, düzenlemeden 1566 AR-GE ve Tasarım Merkezi ile 80 teknoparkta faaliyet gösteren 8 bine yakın firmada çalışan 155 bin personel faydalanabilecek.

8
5
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
5
1
0
0