YouTube'un Bugünlere Gelmesini Sağlayan CEO Susan Wojcicki, 9 Yılın Ardından Görevini Bıraktığını Açıkladı

11
3
3
1
0
9 yıldır YouTube CEO'luğu yapan Susan Wojcicki, ailesine, sağlığına ve kişisel tutkularına odaklanmak için görevini bıraktığını açıkladı. Wojcicki'nin yerine gelecek isim ise ürün yöneticisi olarak görev yapan Neal Mohan olacak.

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu konumunda bulunan YouTube’un yönetiminde önemli bir değişiklik yaşandı. Şirketin 9 yıldır CEO’luğunu yapan Susan Wojcicki, pozisyonundan istifa ettiğini açıkladı.

Wojcicki, çalışanlara gönderdiği bir e-posta ile kararını duyurdu. YouTube da bu mesajı bir blog gönderisiyle tüm dünyaya paylaştı. 2014 yılından beri CEO’luk koltuğunda oturan 54 yaşındaki iş insanının yerine ise YouTube’un Ürün Yöneticisi Neal Mohan’ın geleceği belirtildi. Mohan, Kasım 2015’ten bu yana şirkette görev yapıyordu ve YouTube Music’ten Shorts’a kadar birçok popüler üründe önemli bir rol oynamıştı.

Wojcicki, Google ve Alphabet’te danışman olarak yer almaya devam edecek

Susan Wojcicki, gönderdiği e-postada hayatında yeni bir bölüme başlamak için böyle bir karar aldığını belirtirken artık ailesine, sağlığına ve tutkulu olduğu kişisel projelerine odaklanmak için yeni bir sayfa açacağını belirtti. Wojcicki, 9 yıldır YouTube CEO’u olmasına ek olarak 25 yıldır Google bünyesinde çalışıyordu.

YouTube’un başarısına katkıları bulunan 54 yaşındaki yönetici, Google’da pazarlama alanında çalışırken şirketin YouTube’u satın almasını öneren kişilerdendi. Google da 2006’da 1,65 milyar dolar karşılığında platformu satın aldı. Wojcicki’nin 9 yıllık liderliğinde YouTube’un aktif kullanıcı sayısı 2,6 milyara çıktı. 2022 yılında Alphabet’in toplam gelirinin %10’unu, 29,2 milyar dolar reklam satışı elde eden YouTube oluşturuyordu.

Son olarak Wojcicki, Google ve Alphabet’te bir danışman rolünde yer almaya devam edeceğini de mesajına ekledi.

Kaynak : https://www.vox.com/recode/2023/2/16/23602636/youtube-ceo-susan-wojcicki-leaving-neal-mohan
11
3
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
11
3
3
1
0