• Anasayfa
  • Yaşam
  • ABD’de 3 Saatte 33 Derecelik Sıcaklık Düşüşü Yaşandı

ABD’de 3 Saatte 33 Derecelik Sıcaklık Düşüşü Yaşandı

188
22
10
9
8
Geçtiğimiz gün ABD'yi vuran kutup girdabı, yaz mevsimini yaşayan Montana ve Colorado eyaletlerinin bir anda karlar altında kalmasına neden oldu.

Bugüne kadar pek çok ekstrem hava olayı ile gündeme gelen ABD’de yine fazlasıyla şaşırtıcı, ekstrem bir hava olayı meydana geldi. Kuzey Amerika ülkesinin Kanada sınırındaki eyaletlerinden Montana ve nispeten iç bölgede kalan Colorado eyaletlerinde yaşayanlar, deyim yerindeyse güne yaz mevsiminde başlayıp kış mevsiminde devam ettiler.

ABD’de meydana gelen kutup girdabı, yalnızca birgün önce 30-35 °C seviyesinde olan yaz sıcaklarının yerini 1-3 °C’lık kış soğuklarına bıraktı. Bu ekstrem hava olayı, doğa ve meteoroloji meraklılarının fazlasıyla ilgisini çekti ve meraklılar, yaz sıcakları yaşarken bir anda karlar altında kalan Colorado ve Montana şehrine akın ederek bu ilginç doğa olayını yerinde görmek istediler.

kutup girdabı

Kutup girdabı nedir?

Polar Vortex olarak bilinen kutup girdabı, pek çoğunuzun sandığının aksine yeni bir hava olayı değildir. Hatta kutup girdabına neden olan düşük basınçlı atmosferik alan, kuzey kutbu civarında varlığını daima sürdürmekte. 

Kutup girdabının ‘normal şartlarda’ görünmediği, ABD gibi nispeten güney bölgelere inmesinin nedeni ise kuzeydeki kutup girdabının yakında güçlü bir sıcak hava dalgası görünmesi ve bu sıcak hava akımının kutup girdabı dediğimiz jet akımını güneye doğru itmesi olarak özetlenebilir. 

Bilim insanları, 20-30 derecelik ani sıcaklık düşüşlerine neden olan kutup girdaplarını günler öncesinden tespit edebilirler. Dolayısı ile meteoroloji haberlerine kulak asanlar, kutup girdabından günler öncesinden haberdar olabilirler.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/cevre/202009081042799592-abdde-3-saatte-33-derecelik-sicaklik-dususu-gerceklesti-kar-yagisi-basladi/
188
22
10
9
8
Emoji İle Tepki Ver
188
22
10
9
8