400 Yıllık ‘Açlık Taşları’ Kuraklık Nedeniyle Yeniden Ortaya Çıktı: “Beni Görüyorsan, Ağla!”

47
16
6
0
0
Avrupa'da yaşanan sert kuraklık, geçmişi 1600'lü yıllara dayanan Açlık Taşları'nı bir kez daha gün yüzüne çıkardı. İnsanlık için uyarı niteliğinde olan taşın üzerinde "Beni görüyorsan, ağla!" ifadeleri yer alıyordu.

Küresel ısınmanın hayatımıza etkilerinden bir tanesi de kuraklık oldu. Özellikle de son yıllar, oldukça zorlu geçti. Uzmanlar, gelecek yılların çok daha zorlu geçebileceğine karşı da uyarılarını sürdürüyorlar. Sonumuz nereye varır bilinmez ancak kuraklığın zirvesinde olan Avrupa'dan dikkat çeken bir haber geldi. İnsanları kuraklığa karşı uyarıldığı 400 yüzyılllık yazı, bir kez daha yüzüne çıktı.

Orta Avrupa'da oldukça büyük bir nehir var. Elbe isimli bu nehir, Çekya'dan başlıyor ve Almanya'ya kadar uzanıyor. İşte bu nehrin kıyısında bulunan ve kuraklık nedeniyle ortaya çıkan "Açlık Taşları" yeniden görünmeye başladı. Peki geçmişi 1600'lü yıllara dayanan o taşların üzerinde ne yazıyordu?

"Beni görüyorsan, ağla!"

Açlık taşı

Açlık Taşları, Avrupa'nın bazı bölgelerinde var olduğu bilinen yazıtlar olarak karşımıza çıkıyor. Bundan yüz yıllar önce yaşamış insanlar, kuraklık gibi felaketler yaşandığında nehrin kıyısında yer alan taşlara yazılar yazıyordu. Bu yazılar uyarı amaçlıydı. Zira yeniden görülmesi, büyük bir kuraklığın kapıda olduğunun habercisiydi. Bugün yeniden görülmeye başlayan Açlık Taşları'nda ise "Beni görüyorsan, ağla!" ifadeleri kullanılıyordu. Kuraklığın yeniden zirve yaptığı şu günlerde, böylesi bir mesaj hiç de şaşırtıcı değildi.

Açlık Taşları kuraklığın sembolü haline gelmiş olsa da daha farklı belirtiler de var. Örneğin kısa bir süre önce İtalya'da bulunan ve kuraklık nedeniyle suları çekilen Po Nehri'nde 1 tonluk bir bomba bulundu. Bu bombanın 2. Dünya Savaşı'ndan kalma olduğu anlaşıldı...

Kaynak : https://www.sciencealert.com/hidden-hunger-stones-reveal-drought-warnings-from-the-past
47
16
6
0
0
Emoji İle Tepki Ver
47
16
6
0
0