Adobe'un 20 Milyar Dolara Figma'yı Satın Alma Planları Suya Düşmek Üzere: Avrupa Birliği Soruşturma Başlattı!

8
2
1
0
0
Avrupa Birliği, Adobe'un 20 milyar dolarlık Figma satın alımı hakkında resmen soruşturma başlattı. Üstelik soruşturma, diğer soruşturmalara göre daha detaylı olacak şekilde şekillendirildi.

Dijital tasarım dünyası, Eylül 2022’de taşları yerinden oynatan bir habere uyanmıştı. Onlarca tasarım ve düzenleme programının geliştiricisi Adobe, XD yazılımının doğrudan rakibi olan Figma’yı satın alacağını açıklamıştı.

Söz konusu satın alımın değeri ise 20 milyar dolar olarak paylaşılmıştı. Satın alımın 2023 yılı içinde tamamlanması beklense de bugün, bu beklentileri suya düşürecek bir haber geldi.

GÜNCELLEME: Soruşturma resmen başlıyor!

figma adobe

Avrupa Birliği Komisyonu, basın açıklaması paylaştı ve Adobe'un Figma satın alımına yönelik derinlemesine soruşturma başlatıldığını açıkladı. Paylaşılan duyuruda soruşturmanın detaylı gerekçesine de yer verildi.

Buna göre Avrupa Birliği, Adobe'un satın alımla birlikte en büyük rakibini ortadan kaldırmasını sağlayacağını ve bu alanda yeni rakiplerin oluşmasının engellenebileceğini düşünüyor. Ayrıca Figma satın alımıyla üretim araçlarının gelişiminin yavaşlayabileceği de vurgulandı.

Avrupa Birliği, 14 Aralık 2023'e kadar satın alım hakkında bir karara varacak.

Adobe, şimdiden satın alım kesinmiş gibi hareketler yaptı:

Soruşturmanın haberleri haziran ayında gelmişti:

The Financial Times tarafından konuyla ilgili 4 kaynaktan elde edilen bilgiye göre Avrupa Birliği’nin antitröst regülatörleri, Adobe’un Figma satın alımına yönelik resmi soruşturma başlatmaya hazırlanıyordu. Soruşturmanın nedeni, sektörde satın alımın daha az yeniliğe ve daha yüksek fiyatlara yol açacağı endişesi idi.

Fakat bu işi daha da ciddileştiren etmen, regülatörlerin planlarıydı. Pek çok dev satın alım Avrupa Birliği’nde soruşturmaya tabi tutulsa da bu soruşturmalar, genellikle “faz 1” soruşturması oluyor ve tamamlanması birkaç ay alıyor.

Regülatörler ise iddiaya bu soruşturmayı “faz 2” soruşturmasına yükseltmeye planlıyordu. Bu iddialar doğru çıktı.

Avrupa Birliği, Adobe’un Figma’yı rekabeti sonlandırmak için aldığını düşünüyor:

Dört kaynaktan edinilen ekstra bilgilere göre AB, Adobe’un satın alımını “öldürücü satın alım” olarak görüyor. Bir diğer deyişle Adobe, son yıllarda kendisini zora sokacak derecede meydan okuyan küçük çaplı rakibini satın alarak rekabeti sonlandırmayı amaçlıyor.

Kaynak : https://www.ft.com/content/d041351e-0974-4a27-ada2-7c026f67e765
8
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
2
1
0
0