MGM'yi Satın Alan Amazon'a Rekabet Soruşturması Başlatıldı

29
9
0
0
0
E-ticaret platformlarında liderliğe oynayan Amazon'un, MGM'yi satın aldığını sizlerle paylaşmıştık. Amazon bu sayede kendi elini güçlendirmişken büyük bir hamle yapamadan Amerika hükümetinden darbe aldı. Bilgilere göre Amazon ve MGM'ye, platformlarında uyguladıkları rekabet ilkelerinin gözden geçirilmesi üzere soruşturma açıldı.

E-ticaretin ötesine geçip bir eğlence platformu olmak isteyen Amazon’un Metro Goldwyn Mayer’i (MGM) satın aldığını geçtiğimiz hafta sizlerle paylaşmıştık. 8,45 milyar dolara (yaklaşık 73,2 milyar TL) gerçekleşen bu anlaşma ile Amazon’un dijital yayın platformu Prime Video içeriklerinin artması hedefleniyordu.

Fakat gelen son haberle birlikte Amerika’nın Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC), Amazon-MGM ortaklığını incelemeye aldığı açıklandı. Yapılan inceleme sonucuna göre şirketler arasındaki ortaklığın geleceği aydınlık mı yoksa karanlık mı göreceğiz. İşte başlatılan incelemenin detayları:

Rekabet ortamına zarar verilip verilmediği gözden geçirilecek:

Amazon

Soruşturma, MGM’nin Amazon’a illegal yoldan rekabet avantajları sağlayıp sağlamadığına odaklanacak. Buna ek olarak Amazon’un e-ticaret platformu için de ayrı bir çalışma yürütülüyor. Sadece Amazon’a odaklanan incelemede, şirketin kendi ürünlerini, kendi platformunda illegal şekilde diğerlerinden öne çıkararak ve işletmeleri Amazon reklam servisleri almaya zorlayarak rekabet yasalarına aykırı davranışlar sergileyip sergilemediğine bakılacak.

Kısa bir süre önce ABD Başkanı Joe Biden, özellikle internet alanında büyük pay tutan kuruluşların rekabet konusunda incelenmeleri için Federal Ticaret Komisyonu’nun harekete geçmesini istemişti.ABD Hükümeti dışında birçok kesimden, FTC’nin bu süreci başlatması için çağrılar gelmişti. FTC Başkanı Lina Khan ise, bu şirketleri incelerken kullandıkları kılavuzları gözden geçireceklerini ve şirketlere karşı rekabet konusunda daha az hoşgörülü olacaklarını belirtti.

FTC’nin Amazon’un büyük çaplı satın alımını onaylamama hakkı bulunuyor. Fakat bu, her zaman onaylanmama ile son bulmak zorunda olduğu anlamına gelmiyor. Şirketlere şartlar sunulabilir ve normalde hemen gerçekleşebilecek olan bir satın alım, aylar, hatta bazen 1 yıldan fazla sürebilir.

Konuyla ilgili Amazon ve MGM tarafından herhangi bir açıklama gelmedi. Detaylar ortaya çıktıkça sizlere aktarıyor olacağız.

Kaynak : https://www.cnet.com/news/amazon-mgm-merger-under-scrutiny-as-ftc-reportedly-launches-investigation/
29
9
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
29
9
0
0
0