• Anasayfa
  • Yaşam
  • Apple'ın Güvenlik Açığını Bulan Gence 300 TL Ödül Verildi

Apple'ın Açığını Bulan Genç, Aldığı Ödül Karşısında Hayal Kırıklığı Yaşadı

241
74
9
7
6
19 yaşında bir genç, Apple'ın kritik bir açığını yakaladı. Bu açığı sömürmek yerine durumu Apple'a bildiren genç, 300 TL ile ödüllendirildi. Bu ödül, Hüseyin Çoban'ı çok da memnun etmemiş durumda.

Günümüzde kullandığımız her işletim sisteminin bir açığı ya da bir hatası mutlaka bulunuyor. Bu hata veya açıklar, çoğu zaman yazılım uzmanları ya da bilgisayar korsanlarının ilgi alanına giriyor. Ancak kimi zaman, bazı kullanıcılar farkında bile olmadan dev şirketlerin açıklarını bulabiliyorlar. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde bir genç, Apple'ın bir açığını bulmuş ve 100 TL para ödülü kazanmıştı. Şimdi yine benzer bir olay yaşandı.

Bu kez Muğla'dan bir genç, iPhone'daki bir açığı tespit ederek Apple'a bildirdi. Hüseyin Çoban ismindeki gence geri dönüş yapan Apple yetkilileri, "Süpersin Hüseyin" diyerek teşekkür ettiler. Üstelik Hüseyin'in hesabına 300 TL hediye gönderdiler. Ancak genç, aldığı ödüle çok da sevinmedi. Çünkü Çoban'ın keşfettiği açık, ona 50-60 bin TL kadar kazandırabilirdi.

Hüseyin Çoban

Çoban, oynadığı bir mobil için Apple hesabına her hafta, 75 TL kadar ödeme yaptığını söylüyor. Ancak Çoban'ın son bakiye yüklemesinde bir sorun yaşanmış. Çoban, eklediği bakiyeyi oyunda kullanmak isterken işlem birkaç kez başarısız olmuş. Bunun üzerine telefonunu kapatıp açan Çoban, Apple hesabını kontrol etmiş ve -134 TL bakiye olduğunu görmüş. Fakat yaşananlar, bunlarla sınırlı değil.

Çoban, -134 TL'lik bakiyeyi gördükten sonra oyun hesabına girmiş ve hiç beklemediği bir manzara ile karşılaşmış. 19 yaşındaki gencin ifadelerine göre oyundaki hesabına, olması gerekenden 5 kat fazla elmas yüklenmiş. Dürüst genç, durumu hemen Apple'a iletmiş.

Apple

Apple, bu açığın anlaşılmasından sonra gencin hesabına 300 TL bakiye göndermiş durumda fakat Çoban, bu durumdan çok da memnun değil. Çünkü Çoban, art niyetli davransaydı 50-60 bin TL'lik oyun eşyası alabileceğini bu yüzden de beklentisinin 300 TL olmadığını söylüyor. Çoban'a göre Apple, kendisine bir akıllı telefon hediye edebilirdi. 

Çoban'ın aldığı 300 TL'lik ödül her ne kadar kendisini hayal kırıklığına uğratmış olsa da yaşanan bu olayla birlikte 19 yaşındaki gencin, 1 aylık oyun masrafı kendisine hediye edilmiş oldu. ABD merkezli teknoloji devi Apple, Çoban'ın bildirimi sonrasında bu açığı kapattı.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/turkiye/201911191040653760-applein-acigini-buldu-odulu-gorunce-hayal-kirikligina-ugradi/
241
74
9
7
6
Emoji İle Tepki Ver
241
74
9
7
6