• Anasayfa
  • Uzay
  • Ariane 5 Roketinin İki Uydulu Görevi Bu Akşam Gerçekleşecek

Ariane 5 Roketinin İki Uydulu Görevi Bu Akşam Gerçekleşecek

15
3
2
1
0
Avrupalı uzay şirketi Arianespace'in Ariane 5 roketi bu akşam fırlatılıyor. Roket, iki farklı uyduyu yörüngeye aynı anda taşıyacak. Bu görev aynı zamanda Arianespace'in 250. görevi olacak.

Bugün, Avrupalı uzay fırlatma hizmeti sağlayan Arianespace, Ariane 5 ağır yük roketiyle iki uyduyu yörüngemize taşıyacak. Roketin içinde bulunan uydulardan birisi Mısır hükümetinin Tiba 1 uydusuyken diğeri İngiliz telekomünikasyon şirketi Inmarsat’ın GX5 uydusu olacak.

Ariane 5, Fransız Guyana’sında bulunan Guyana Uzay merkezinden kalkışını gerçekleştirecek. Fırlatış, Türkiye saati ile Cumartesi 00:08’de, yani bu gece başlayacak. Her iki uydu da kalkıştan 34 dakika sonra herhangi bir problem olmadıkça yörüngeye konuşlanacak.

ariana 5

Ariane 5’in taşıyacağı uydulardan biri olan Tiba 1, Mısır hükümetinin ilk telekomünikasyon uydusu olma özelliğini taşıyor. Bu uydu, Mısır’ın her bir noktasına bağlantı ve internet sağlamak üzere tasarlanmış. Tabii uydu, Mısır’ın ilk uydusu değil, yalnızca hükümetin ilk uydusu. Daha önce ülkede bulunan özel şirketler farklı uydular göndermişti.

Tiba 1 uydusu, 15 yıl boyunca sıkıntısız bir şekilde çalışmak üzere tasarlandı. Uydu, Fransız-İtalyan üretici Thales Alenia Space tarafından geliştirildi. Aynı zamanda Airbus Defence ve Space şirketleri uydunun testlerini ve montajını üstlendi.

Ariane 5’in yörüngeye taşıyacağı ikinci uydu olan GX5, Avrupa ve Orta Doğu genelinde telekomünikasyon servisi sağlayacak. Ayrıca bu uydu uçakla seyahat eden yolculara Wi-Fi hizmeti verecek. Ayrıca Arianespace’in açıklamasına göre uydunun kapasitesi, ihtiyaca göre artırılabilecek.

ariana 5 va250

Bugün gerçekleşecek fırlatış görevi VA250 olarak adlandırılmış. Adından da anlaşılacağı üzere bu görev önemli bir yöne sahip. VA250, Avrupa’nın Ariane ailesi roketlerinin yapacağı 250. görev olma özelliğini taşıyor.

Fransız Guyanası’ndan gerçekleşecek fırlatışı canlı izlemek de mümkün olacak. VA250 görevini canlı olarak izlemek için bu bağlantıya tıklayarak Arianespace’in resmi YouTube yayınına ulaşabilirsiniz. Tekrar hatırlatmak için söyleyelim, görev bu gece saat 00:08’de başlayacak.

Kaynak : https://www.space.com/ariane-5-rocket-launch-va250-webcast.html
15
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
15
3
2
1
0