Doctor Strange’in Yıldızı Benedict Cumberbatch, ‘Dedeleri Kölecilik Yaptığı İçin’ Ceza Alabilir

40
6
3
3
2
Ünlü aktör Beneditch Cumberbatch, Barbados'a ailesinin kölecilik geçmişi nedeniyle tazminat ödeyebilir.

Günümüzün en popüler aktörlerinden Benedict Cumberbatch, ailesinin geçmişi nedeniyle atılan adımlarla gündeme geldi. Karayipler’de bulunan ada ülkesi Barbados, İngiliz aktörün atalarının kölecilik faaliyeti göstermesi nedeniyle aktör ve ailesinden tazminat talebinde bulunacak.

Cumberbatch’in yedi nesil önceki dedesi, 1728 yılında Barbados adasının kuzeyinde bulunan Cleland çiftliğini satın almıştı. Çiftlik, köleciliğin yasaklanmasına kadar toplam 250 köleye ev sahipliği yapmıştı. Üstelik Cumberbatch’in büyük dedeleri, bu çiftlik ile servet elde etmeyi de başarmıştı.

Barbados, geçmişinde kölecilik bulunan tüm ailelerin peşine düştü:

benedict cumberbatch

Barbados hükûmeti, geçmişte köle ticaretiyle ilgilenen ve köleye sahip olan tüm ailelerin peşine düştü. Bu ailelerden birisi de Cumberbatch ve ailesi idi. Barbados’un Karayip topluluğu büyükelçisi David Comissiong, Cumberbatch ailesinin de peşine düşeceklerini şu cümlelerle ifade etti:

“Bu erken aşamalarda. Daha yeni başlıyoruz. Tarihin çoğu ancak şimdi gerçekten gün ışığına çıkıyor.”

Benedict Cumberbatch ve ailesinin geçmişi hakkındaki ilginç detaylar:

benedict cumberbatch

Cumberbatch’in ataları, köleciliğin yasaklanmasıyla birlikte aslında yine bir gelir elde etmişti. İngiliz hükûmeti, aileye günümüzde 1 milyon pound’luk değere sahip tazminat ödemişti. Bu tazminat ödemesi, 2015 yılına kadar sürmüştü.

Benedict Cumberbatch’in söz konusu tazminattan faydalanıp faydalanmadığı bilinmiyor. Fakat ailenin, kölecilik geçmişinden çekindiği halihazırda biliniyordu. Zira Cumberbatch, daha önce annesi Wanda Ventham’ın kendisine verdiği tavsiyeyi paylaşmıştı.

Anne Ventham, Cumberbatch’e kariyerinde gerçek ismini kullanmamasını, kullanması durumunda ailesinin geçmişi nedeniyle engellerle karşılaşabileceğini söylemişti.

Timothy Carlton ve Wanda Ventham’ın çocuğu olan Benedict Cumberbatch’in tam adının “Benedict Timothy Carlton Cumberbatch” olduğunu belirtelim.

Peki, Cumberbatch’in ailesinin geçmişi hakkındaki görüşü ne?

benedict cumberbatch

Cumberbatch’in ailesinin geçmişiyle ilgili pek de gururlu olduğu söylenemez. Aktör, daha önce İngiltere’nin 1807’de köle ticaretini yasaklamasını konu alan ‘Amazing Grace’ filminde rol almıştı.

Cumberbatch’in filmde canlandırdığı geleceğin başbakanı Genç William Pitt, köle ticaretinin önüne geçmek için mücadele ediyordu. Cumberbatch, rolü ailesinin geçmişi nedeniyle özür dilemek için kabul ettiğini açıklamıştı.

Peki Cumberbatch ve ailesi nasıl bir cezayla karşılaşabilir?

Cumberbatch ailesinin geçmişi nedeniyle nasıl bir tazminat cezasına çarptırılıp çarptırılmayacağı henüz net değil. Fakat önümüzdeki aylarda bu konu hakkında yeni gelişmeler duyabiliriz.

Barbados hükûmeti, kölecilikle geçmişi olan Birleşik Krallık Parlamentosu Üyesi Richard Drax’a karşı da harekete geçmiş, ailesinin Barbados’taki arazilerini geri vermesini talep etmişti.

Kaynak : https://www.telegraph.co.uk/news/2022/12/30/barbados-turns-sights-benedict-cumberbatch-slave-owning-families/
40
6
3
3
2
Emoji İle Tepki Ver
40
6
3
3
2