Binance CEO’su, Açık Açık Yatırım Tavsiyesi Verdi: İşte FTX’in Düştüğü Durumu Gözler Önüne Seren Açık Mektup

4
2
1
1
0
Binance CEO’su, Açık Açık Yatırım Tavsiyesi Verdi: İşte FTX’in Düştüğü Durumu Gözler Önüne Seren Açık Mektup
Son günlerde yaşanan olayların ardından dev kripto para borsası FTX'i satın alacağını açıklayan Binance'in CEO'su Changpeng Zhao (CZ), çalışanlarına konuya ilişkin bir mesaj gönderdi. CZ, çalışanlarına FTX'in çöküşünün endüstri için iyi olmadığını ve düzenleyicilerin incelemelerinin artabileceğini aktardı. Ünlü milyarder, mesajında yatırım tavsiyesi de vererek FTT alım-satımı yapılmamasını önerdi.

Son birkaç gündür kripto para piyasası iki dev borsa Binance ve FTX arasındaki olaylarla çalkalanıyordu. Olaylar ilk olarak bir raporun çıkmasıyla başladı. Coindesk tarafından paylaşılan bir bilanço, FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’ın kurduğu Alameda Research’ün büyük oranda FTT’ye sahip olduğunu göstererek iki şirketin aslında pek de bağımsız olmadığını ve tutulan miktarın FTT’nin piyasa değerinden fazla olduğunu ortaya koydu.

Binance ve FTX arasında yaşananlar hakkındaki tüm detaylar için;

Sonrasında ise Binance’ten bir açıklama geldi. Bu açıklamada dev borsa, elindeki tüm FTT’leri satacağını açıkladı. Ardından ise FTT’de dev bir düşüş yaşandı. Dün ise Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), Twitter üzerinden FTX’i satın almayı planladıklarını duyurarak kripto para dünyasının gündemine oturdu. Şimdi ise CZ’nin konu hakkında çalışanlarına gönderdiği bir not yayınlandı.

Binance CEO’su, FTX’teki çöküşün endüstri için iyi olmadığını söylerken FTT’ye yatırım yapılmaması tavsiyesini verdi

 

CZ, Twitter hesabından paylaştığı gönderide son günlerde FTX konusunda yaşananlara açıklık getirdi. Şeffaflık sağlamak için çalışanlara gönderilen bu notta, büyük bir düşüş yaşayan FTT konusunda yatırım tavsiyesi verirken FTX’in çöküşünün endüstrideki hiç kimse için iyi olmadığını aktardı.

Satın alma gibi bir planlarının olmadığını, 24 saatten kısa bir süre önce Bankman-Fried’ın kendisini aradığını söyleyen ünlü milyarder, ayrıca FTX’i satın almalarının Binance için bir ‘kazanç’ olmadığını belirtirken, FTX’te yaşananların kripto para endüstrisine olan güveni sarstığını ve düzenleyicilerden daha fazla inceleme gelmesine yol açabileceğini ekledi. CZ’nin açıklamasının tamamı ise şu şekildeydi;

İşte CZ’nin açıklamasının tamamı;

Son günlerde yaşanan olaylar göz önüne alındığında, birkaç noktaya tekrar açıklık getirmek istiyorum.

Birincisi, bu konuyla ilgili herhangi bir planımız yoktu. SBF (Sam Bankman Fried) beni 24 saatten daha kısa süre önce aradı. Bunun öncesinde ise FTX’in durumu hakkında çok az bilgim vardı. Kendi gelirlerimizle onların gelirlerini tahmin etmek için kafamdan bir hesaplama yapabilirim ancak bu asla tamamen doğru olmaz. İlk konuşmak istediğinde oldukça şaşırmıştım. İlk tepkim bir OTC (borsa dışı) anlaşma yapmak istediği oldu; ama şimdi içinde bulunduğumuz durum bu.

İkincisi, anlaşmamız için çalışmalar devam ederken herkese hatırlatmak istiyorum: FTT ile işlem YAPMAYIN. FTT ile ALIM-SATIM yapmayın. Dün SBF ile görüşmemi bitirir bitirmez, ekibimizden organizasyon olarak satışı durdurmalarını istedim. Evet FTT’miz var; ancak bu sorun değil. Daha da önemlisi, kendimizi bankalardan bile daha yüksek bir standartta tutmamız gerekiyor.

Üçüncüsü, anlaşma hakkında halka açık olarak veya şirket içinde yorum yapmayın. Doğrudan dahil değilseniz bir şey sormayın. Bu konuyu idare eden iyi bir ekibimiz var. İşler yoluna girecek.

Dördüncüsü, FTX’teki çöküş sektördeki hiç kimse için iyi bir şey değil. Bunu bizim için bir ‘kazanç’ olarak görmeyin. Kullanıcı güveni ciddi bir şekilde sarsılmış durumda. Düzenleyiciler de borsaları daha fazla izleyecek. Tüm dünyada lisans almak daha da zorlaşacak. İnsanlar, bizim en büyük olduğumuzu biliyor; bu nedenle de bize daha fazla saldıracaklar. Ama bu sorun değil. Biz açık olmaya alışığız. İncelemeleri kucaklıyoruz. Şeffaflığımızı, sigorta fonlarımızı vb. şeyleri artırmalıyız. Önümüzde çok zorlu bir dönem var. Çılgınca dalgalanan fiyatlardan bahsetmiyorum bile.

Beşincisi, uzun yıllardır söylediğim gibi fiyatları görmezden gelin. İnsanların kullandığı ürünleri oluşturmaya odaklanalım. Bu, her zaman işe yaradı, bugün de yarayacaktır.”

CZ, mesajının sonunda ise tüm çalışanlarına sıkı çalışmalarından dolayı teşekkür ettiğini aktardı.

4
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
4
2
1
1
0