Binance, Dev Kripto Para Borsası FTX'i Satın Alıyor

9
5
0
0
0
Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance'in CEO'su Changpeng Zhao, en büyük rakiplerinden olan FTX'i satın alacaklarını duyurdu.

Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance ve işlem hacmi açısından en büyük üçüncü borsa olan FTX arasında son birkaç gündür çatışma yaşandığını gösteren söylentiler dolaşıyordu. Ek olarak FTX’in tokeni FTT’de ciddi düşüş yaşanmıştı. Bunun nedeninin ise Binance’in yüksek miktarda FTT’yi satmasının olduğu aktarılıyordu.

Şimdi ise kripto para dünyasını sallayan bir gelişme yaşandı ve Binance’in FTX’i satın almayı planladığı ortaya çıktı. Binance’in CZ lakabıyla da bilinen CEO’su Changpeng Zhao, bu niyetlerini Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla duyurdu.

Binance, kullanıcıları korumak ve likidite problemini gidermek için FTX’i satın almak istiyor

Zhao, Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamada, FTX’in bugün Binance’ten yardım istediğini belirtti ve dev borsayı satın almayı planladıklarını aktardı: “FTX, bu öğleden sonra yardımımızı istedi. Ciddi bir likidite problemi var. Kullanıcıları korumak için FTX’i tamamen satın almayı ve likidite problemini gidermeyi amaçlayan bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu imzaladık.”

Buna ek olarak FTX’in sahibi Sam Bankman-Fried’ten de açıklama geldi. Ünlü CEO, bu durumu ‘stratejik’ olarak tanımlayarak Binance ile anlaşmaya vardıklarını aktardı. Müşterilerin korunmasının önemine dikkat çeken Bankman-Fried; CZ, Binance ve tüm destekçilerine teşekkür etti ve gelişmeyi ‘tüm sektöre fayda sağlayan kullanıcı merkezli bir gelişme’ olarak tanımladı.

Neler olmuştu?

Binance FTX arasında son günlerde anlaşmazlık yaşandığının dolaştığını belirtmiştik. Kripto para dünyasını meşgul eden bu durumun detaylarına biraz inelim. Binance CEO’su Changpeng Zhao, geçtiğimiz günlerde borsanın elinde tuttuğu FTX tokenleri (FTT) satacağını duyurdu. Dev borsanın FTX’in yerel token’ındaki tüm pozisyonları likidite edeceğini söylemesi de FTT’de dev bir düşüşün yaşanmasına ve piyasanın sarsılmasına neden oldu. 25 dolar seviyelerinde gezen popüler kripto para birimi, şu sıralarda 6 dolar civarlarından işlem görüyor.

Binance’in FTT hakkındaki bu karar ise son zamanlarda çıkan bilgiler nedeniyle alındı. Bunlar ise FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’ın kurduğu Alameda Research’ün milyarlarca dolar değerindeki varlığının FTT’ye bağlı olduğu iddialarıydı. İncelenen belgelerde ortaya çıkan bu durum da Alameda’nın ciddi ölçüde FTX’e dayanan bir temele sahip olduğunu gösterdi. Alameda CEO’su ise ortaya çıkan bilançonun, şirketin varlıklarının bir alt kümesi olduğunu, oraya yansıtılmayan 10 milyar dolarlık varlığın bulunduğunu aktardı. Bankman-Fried de asılsız söylentilerin dolaştığını ifade etti.

Geçtiğimiz yıl 2,1 milyar dolara eşdeğer BUSD ve FTT tuttuğunu duyuran Binance CEO’su da çıkan bu iddialardan sonra ‘diğer endüstri oyuncuları arasından kulis yapanları desteklemeyeceğiz’ diyerek FTT satacaklarını açıkladı. Ayrıca Zhao, bilinmeyen bir cüzdandan 584 milyon dolar değerinde FTT’nin Binance’e transfer edilmesini de hamlelerinin bir parçası olarak nitelendirdi. Ayrıca bugün The Block tarafından paylaşılan bir rapor, FTX borsasının kripto para çekme işlemlerini durdurduğunu bildirdi.

Bugün çıkan satın alma duyurusu da Bankman-Fried’ın FTX’in ve varlıkların iyi olduğunu açıklaması ve likidite problemlerini ‘yanlış söylentiler’ olarak tanımlamasının sonrasında geldi. FTX’in CEO’su, satın alımın ortaya çıkışının ardından bugün yaptığı açıklamalarda ise iki borsa arasında çatışmanın döndüğüne dair iddialar olduğunu bildiğini söyleyerek ‘en iyi ellerde’ olduklarını aktardı ve şirketler arasındaki gerilim söylentilerini bastırmaya çalıştı.

Kripto para dünyasında bir dönüm noktası olabilecek Binance ve FTX arasındaki anlaşmanın ilerleyip ilerlemeyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

9
5
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
5
0
0
0