Bugüne Kadar Batman'i Canlandıran 10 Aktör

16
5
4
1
1
Bir karaktere can vermek, büyük bir çaba ve emek ister. Süper kahramanlar arasında sevilen bir karakter olan Batman’e bugüne kadar hayat vermiş oyuncuları sizler için listeledik.

İzlediğimiz filmlerdeki bazı karakterler, onları oynayanlarla o kadar özdeşleşmiştir ki; oyuncunun fotoğrafını gördüğümüzde aklımıza direkt olarak canlandırdığı karakter gelir. Bu olaya örnek olarak Wolverine karakterini oynayan Hugh Jackman’i veya Deadpool’u oynayan Ryan Reynolds’u gösterebiliriz.

Bazı karakterleri ise oynayan kişiler sürekli olarak değişir ancak bazı isimler her zaman akılda daha fazla kalıcı etki yaratır. Bu yazımızda aktörü sürekli değişen Batman karakterini bu zamana kadar kimlerin canlandırdığına göz atacağız.

İlk Batman Lewis Wilson, 1943:

Takvimler 28 Ocak 1920’yi gösterdiğinde New York, Amerika’da dünyaya gözlerini açan Lewis Wilson, 1939 yılında Worcester Akademi okulundan mezun olduktan sonra sinema dünyasına atılmaya karar verdi. 1943 yılında, ismi daha sonradan fazlasıyla duyulacak olan bir süper kahramanın dizisi çekilmeye karar verilmişti: Batman.

İsmi yalnızca ‘Batman’ olan bu dizi yalnızca 15 bölümlük bir dizi olacaktı. Dizideki Batman karakterini canlandırması için ise Lewis Gilbert Wilson görevlendirilmişti. Lewis, bu dizide rol alarak tarihteki ilk Batman olma unvanını eline aldı. Daha sonra çeşitli dizi ve filmlerde de rol alan tarihin ilk Batman’i, takvimler 9 Ağustos 2000 tarihini gösterdiğinde hayata gözlerini yumdu. Wilson kariyeri boyunca sadece Batman dizisinde oynadı.

Peluş oyuncak gibi Batman Robert Lowery, 1949:

Batman

Tam ismi Robert Lowery Hanks olan aktör, 17 Ekim 1913 tarihinde dünyaya geldi. Kansas’ta doğan Lowery, Paseo Yüksekokulu’ndan mezun olduktan sonra Stats Randall Orkestrası’na şarkı söylemesi için davet edildi.

1935 yılında babasını kaybettikten sonra Robert Lowery, yavaş yavaş Hollywood’a adım atmaya başladı. Kariyerinde "The Mark of Zorro" gibi önemli filmlerde de rol alan Robert, 1949 yılında vizyona sürülen 15 bölümlük “Batman and Robin” dizisinde Batman’e hayat vererek, tarihteki başka bir Batman olma unvanını kazandı.

Hayatı boyunca Batman olarak yaşayan Adam West - 1966:

19 Eylül 1928 tarihinde Amerika’da dünyaya gelen Adam West, uzun bir eğitim süreci yaşadı. Walla Walla Yüksekokulu, Lakeside Okulu ve ardından Whitman Koleji’nde eğitimini tamamlayan Adam West, daha sonrasında oyunculuk kariyerine başladı.

Birçok televizyon dizisi ve sinema filminde rol alan Adam West, adını unutulmaz aktörler arasına yazdırmayı başardı. Çeşitli seslendirmeler de yapan Adam West, ilk olarak 1966 yılında başlayan ve 1968 yılında son bölümü yayınlanan Batman dizisinde boy gösterdi.

Oynadığı film ve diziler:

 • Batman (1966)
 • The New Adventures of Batman (1977 – Seslendirmen)
 • Batman: New Times (2005 – Seslendirmen)
 • Batman: Return of the Caped Crusaders (2016 – Seslendirmen)
 • Batman vs. Two-Face (2017 – Seslendirmen)

Batman'i efsane yapan adam Michael Keaton:

Batman

Asıl ismi Michael John Douglas olan Michael Keaton, 5 Eylül 1951 tarihinde dünyaya geldi. 25 yaşında rol aldığı bir TV dizisi ile oyunculuk hayatına adım atan Michael Keaton, daha sonrasında ilginç bir sebep yüzünden ismini değiştirmeye karar verdi.

Oyunculuğa başladığı günlerde Michael Douglas ile karıştırılma tehlikesi olduğunu düşünen Michael, büyük hayranlık beslediği Diane Keaton’un fotoğrafını gördükten sonra soyadını Keaton olarak değiştirdi. Keaton Batman rolünü bıraktıktan sonra uzun süren sessizliğe büründü. Ardından eskiden süper kahramanlara hayat veren bir aktörün anlatıldığı Birdman filmi ile destansı bir geri dönüş yaptı.

Keaton daha sonra Örümcek Adam: Evden uzakta filminde bir başka kanatlı, ancak kötü kahraman Vulture'a hayat verdi.

Sesiyle Batman'i yaşatan adam Kevin Conroy:

Kevin Conroy

1955 yılında dünyaya gelen Amerikalı aktör Kevin Conroy, hem aktörlük hem de seslendirme sanatçılığı konusunda kendisini kanıtlamış bir oyuncudur. Juilliard Okulu’nda drama eğitimi aldıktan sonra oyunculuk hayatına başlayan Kevin, ilk olarak 1978 yılında televizyonda boy gösterdi.

1993 yılından günümüze kadar Batman animasyon serilerinde seslendirmen olarak görev alan Kevin Conroy, aynı zamanda 1994 yılından 2018 yılına kadarki çoğu Batman oyununda Bruce Wayne ve Batman karakterlerini seslendirmiştir.

Kostümü yüzünden pek de ciddiye alamadığımız Batman, Val Kilmer:

Amerikalı sinema oyuncusu Val Kilmer, 31 Aralık 1959 yılında doğdu. Juilliard Okulu Drama Bölümüne girmeye hak kazanan Val Kilmer, daha sonra oyunculuğa başladı.

İlk filmini 1977’de çeken Val Kilmer, o günden bugüne kadar çeşitli filmlerde görev almaya devam etti. Val Kilmer, 5 Mayıs 2012 tarihinde William Woods Üniversitesi Güzel Sanatlar fahri doktorasını kazandı.

İnanmak güç ama evet: Tek seferlik Batman, George Clooney:

George Timothy Clooney, 6 Mayıs 1961’de Kentucky’de dünyaya geldi. 3 yıl boyunca Kuzey Kentucky Üniversitesi’nde eğitim gördükten sonra George, kuzeni Miguel Ferrer aracılığıyla aktörlüğe ilk adımını attı.

Yönetmen, yapımcı, senarist ve aktör olan George Clooney, ilk olarak 1985 yılında ekranlarda boy gösterdi. Ocean’s Eleven isimli filmde iyice şöhreti parlayan George Clooney, günümüzde de aktörlüğüne devam etmektedir.

Yüzüyle değil sesiyle Bruce Wayne olan adam, Diedrich Bader:

Karl Diedrich Bader, 24 Aralık 1966 tarihinde dünyaya gözlerini açtı. Amerikalı aktör, T.C. Williams High School’dan mezun olduktan sonra Kuzey Karolina Sanat Üniversitesi’ne katıldı. Birkaç televizyon dizisine konuk oyuncu olarak katıldıktan sonra 1988 yılında ilk defa bir filmde boy gösteren Bader, aktörlük kariyerine seslendirmenliği ve komedyenliği de ekledi.

Oynadığı film/diziler

 • Batman: The Brave and the Bold (2008-2011 Dizi – Seslendirmen)
 • Mad (2010-2011 Dizi – Seslendirmen)
 • JLA Adventures: Trapped in Time (2014 Film – Seslendirmen)
 • Scooby-Doo! & Batman: The Brave and the Bold (2018 Film – Seslendirmen)
 • Harley Quinn (2019 Dizi – Seslendirmen)

Batman'in kahramandan öteye geçtiği üçlemenin yıldızı, Christian Bale:

Christian Bale

Batman’i oynayan aktörler sürekli olarak değişim göstermiş olsa da karakterle özdeşleşen bir isim var, o da İngiliz aktör Christian Bale. 30 Ocak 1974 yılında dünyaya gelen Bale, ilk olarak Steven Spielberg’in yönettiği Empire of the Sun filminde boy gösterdi.

2005 yılından beri Batman karakterine hayat veren Christian Bale, son olarak 2012 yılında Batman kıyafetini giydi. Christian Bale, oynadığı filmlerle Bruce Wayne ve Batman karakteri ile en çok özdeşleşen isim oldu.

Oynadığı dizi/filmler

 • Batman Begins (2005)
 • The Dark Knight (2008)
 • The Dark Knight Rises (2012)

Sinemada Superman ile husumet yaşayan ilk Batman, Ben Affleck:

Benjamin Géza Affleck, 15 Ağustos 1972 yılında dünyaya geldi. Amerikalı oyuncu, yönetmen ve Oscar ödüllü senarist, daha çocukluğunda oyunculuğa başladı ve ilk olarak 1984 yılında The Voyage of the Mimi dizisinde rol aldı.

Uzunca bir süre ortalıktan kaybolan Ben Affleck, 2009 yılında bir film ile geri dönüş yapmış ve eleştirmenlerden ilginç yorumlar almıştır. 2016 yılında ilk defa Batman kostümünü giyen oyuncu, pek de iyi eleştiriler almadı ve Batman rolü onun için kısa sürdü.

Sizce en iyi Batman hangi oyuncuydu? Fikirlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın. :)

Kaynak : https://www.eonline.com/news/1042233/who-is-playing-batman-in-the-new-superhero-film-robert-pattinson-is-currently-a-frontrunner#photo-783811
16
5
4
1
1
Emoji İle Tepki Ver
16
5
4
1
1