Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Mesai Süresi, 6 Saat Olmalı

43
29
1
1
0
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, günlük mesai süresinin 6 saate düşürülmesi gerektiğini açıkladı.

Dünya çapında pek çok ülkede haftalık çalışma saatleri ve günleri azaltılmaya başladı. Özellikle İngiltere’de 4 günlük çalışma süresi uzun süre test edilmiş ve artık yavaş yavaş hayata geçmişti. Bugün, Türkiye’den de önemli bir açıklama geldi.

Geçtiğimiz yıl “8 saat mesaiyi eleştirmemiz lazım” açıklamasında bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bu kez günlük mesai saatleri hakkında bir açıklama yaptı. Bilgin, mesai saatlerinin 6 saat olması gerektiğini söyledi.

"Çalışma saatlerini yeniden düzenlemek zorundayız"

saat

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde açıklama yapan Bilgin, “Çalışma saatlerini yeniden düzenlemek zorundayız” vurgusu yaptı. İngiltere’de 6 saat uygulamasına geçildiğini ve 5 saatin de denendiğini paylaşan Bilgin’in açıklamaları şu şekildeydi:

“Bu 8 saat talebinin olduğu dönem hepimizin bildiği gibi sanayi çağının başladığı dönemdi. Herhalde araya giren bu teknolojik değişimle, bu teknolojik devrimle işçilerin, emekçilerin, hizmet sektöründe çalışan emekçilerin ürettikleri değer, ürettikleri ürün, ürettikleri hizmet katlanarak artmıştır.

Bunun için artık günümüzde tartışılması gereken, bu 1 Mayıslarda tartışılması gereken ilk şey çalışma sürelerinin halen sanayi çağının başlangıcında talep edilen 8 saat civarında kalması olabilir mi? Elbette açıkça olamaz.

Dolayısıyla biz Türkler de çalışma hayatımızı modernize ederek çalışma sürelerinin yeniden daha insani şartlarda, emeğin verimliliğini birim verimliliğindeki artışı dikkate alarak yeniden düzenlemek durumundayız.”

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de uzaktan çalışma süresi artırılmıştı:

Haftada 4 gün çalışmak ne kadar sağlıklı?

Peki, Avrupa ülkelerine kıyasla çalışma şartlarımız ne durumda?

Kaynak : https://www.gazeteduvar.com.tr/bakan-bilginden-mesai-6-saat-olsun-onerisi-haber-1616131
43
29
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
43
29
1
1
0