Chrome İçin Yayınlanan Google Eklentisi, Zararlı Yorumları Filtreliyor

9
5
0
0
0
Ne yaparsak kullanalım internetteki kötü ve zararlı yorumlardan kaçmak pek mümkün değil. Yeni bir Chrome eklentisi olan Tune, bu sorunu çözecek gibi duruyor.

Yapay zekalar ne kadar uğraşırsa uğraşsın zararlı yorumlar kendini göstermenin bir yolunu buluyor. İddia edilen yeni bir olaya göre ise Google'ın kardeş şirketlerinden biri olan Jigsaw'ın açıkladığı Tune eklentisi ile zararlı yorumlardan kaçış mümkün.

Jigsaw'ın iddiasına göre yine bir yapay zeka ile bu yorumları filtrelemeye çalışan Tune eklentisi, kullanıcılara "istenmeyen internetin sesini kısma" imkanı sunuyor.

Jigsaw'a ait olan ve 2017'de piyasaya çıkan bir akıllı öğrenme sistemiyle, yani Perspective sistemi ile çalışıyor. Eklentiyi bugün duyuran Jigsaw, ayrıca bir açıklama yaptı:

"İzleyici kontrolü fikrini test etmek için, bugün kullanıcıların yorumlarda internette ne kadar toksisite görmek istediklerini kişiselleştirmelerini sağlayan Tune adlı deneysel bir Chrome eklentisini yayınlıyoruz. Tune, insanların yorumlarının "hacmini" YouTube, Facebook, Twitter, Reddit ve Disqus gibi pek çok popüler platformda ayarlamasına izin vermek için Perspektive'i güçlendiren aynı makine öğrenme modellerine dayanıyor. Tune, geliştiricilere internet üzerinden gördükleri toksisite seviyesini ayarlamak için okuyucuların ellerine daha fazla kontrol vermenin yeni yollarını bulma konusunda ilham verici.

Tune, bu tür yorumları kişiye danışmadan tamamen atlamak yerine kişinin özelleştirebileceği bir sistermi yanında getiriyor. Yorumlarda görmek istediğiniz toksisite seviyesini (örneğin saldırılar, hakaretler, küfürler vb.) özelleştirmek sadece birkaç tıkla mümkün."

Tune hâlâ deneysel aşamada olduğu için mükemmel sayılmaz. Bazı zararlı yorumları gözden kaçırabilir ve zararsız yayınları istemeden engelleyebilir, ancak zamanla daha iyi hâle geleceği kesin. Bu kısımda geri bildirim yapması açısından kullanıcıya görev düşüyor.

Tune uygulamasını buraya tıklayarak indirebilir ve internette görmek istediğiniz şeylerin sesini keyfinize göre açıp kapatabilirsiniz.

Kaynak : https://betanews.com/2019/03/12/tune-filters-out-toxic-comments/
9
5
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
5
0
0
0