Çinliler Neden Yaz Aylarında Bile Cayır Cayır Sıcak Su İçiyor? 2500 Yıl Öncesine Uzanan Bir Sebebi Var!

5
0
0
0
0
Çin’de yaz aylarında bile sıcak su içildiğini biliyor muydunuz? Suyu özellikle sıcak içmelerinin 2500 yıl öncesine dayanan bir sebebi var.

Çin başta olmak üzere Uzak Doğu’da sıcak suya olan ilgi, merak konusu oluyor. Hatta Google’da bile onlarla ilgili en çok sorgulanan şeyler arasında. 

40 derecelik havada bile cayır cayır sıcak su içmelerinin ne gibi bir sebebi olabilir ki? Bize tuhaf gelse de onlar için sıradan olan bu alışkanlığın kökenini anlatalım.

Çin’deki sıcak su geleneğinin bir sebebi 2500 yıl öncesine dayanıyor.

Zhou Hanedanlığı döneminde (MÖ 400-300) ortaya çıkan inanca göre sıcak su; bütün evrenin işleyişini, hareketini açıklayan Yin-Yang’daki Yin’i içeriyordu. Ayrıca Çin tıbbında sıcak suyun; hamile kadınların, yaşlıların ve hastaların sahip olduğu nemi vücuttan attığına inanılıyordu.

çin

Tarihleri biraz daha ilerletip 1862’ye geldiğimizde ise karşımıza kolera salgını çıkıyor. O dönemlerde günde yaklaşık 3000 kişi ölüyordu ve araştırmalar, salgının kuzeye doğru yayılma nedeninin Büyük Kanal üzerindeki ulaşımdan kaynaklandığını gösterse de batıl inanca göre Güneylilerin kaynamış su içmesiyle bağlantılıydı.

Biraz daha yakın tarihe gelelim. 1930’larda Qinq Hanedanı’nı deviren Çin Milliyetçi Partisi, modern bir Çin kültürü inşa etmeye çalıştı ve sıcak su tüketimini hastalıkları önleyebilecek bir şey olarak lanse etti. “Yeni Hayat” adlı hareketlerinin bir parçası hâline getirerek sıcak suyu resmen ulusal bir politika yaptılar.

Tüm bu inanışlar, Çinlilerin sıcak suyu sağlıkla ilişkilendirmesine yol açtı.

çinli

Bugün sıcak su içmek, binlerce yıllık Çin tarihi ve kültürünün önemli yapı taşlarından oldu. Bunların yanı sıra Çin’de musluk suyu sterilize edilmediğinden içilmek üzere yeterince filtrelenmiyor ve tortu, pas, bakter, virüs, klor gibi maddeleri taşıyabiliyor. Kaynatarak bu kirlerden kurtulmaya çalışıyorlar.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

5
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
0
0
0
0