• Anasayfa
  • Yaşam
  • Elon Musk'tan Tayland’daki Çocuklar İçin Denizaltı Fikri

Elon Musk, Tayland’daki Mağarada Mahsur Kalanlar İçin Roket Parçalarından Denizaltı Yapacak

53
2
2
0
0
İnsanlığın Mars’ta yaşam kurması için umut olan SpaceX, şimdi de Tayland’daki mağaraya sıkışan çocuklar için umut oldu. Geçen gün kurtarma faaliyetleri için destek verebileceğini söyleyen Elon Musk, saatler içerisinde SpaceX ve Boring görevlilerini yönlendirdi. Şimdi de şirketinin başka bir planı var.

Çocuklardan oluşan bir futbol takımı ve antrenörleri, Tayland’da bir mağaraya girip yoğun yağış koşullarından dolayı sıkışalı 2 hafta geçti. Çocukların kurtarılması için tüm dünya seferber oldu. Bu seferberliğin başını çeken isimlerden birisi de Elon Musk. Boring Company isimli tünel şirketi ve SpaceX mühendisleriyle birlikte mağaradaki çocukları kurtarmak istediğini açıklayan Musk, saatler içerisinde aksiyona geçti.

Şimdi de çocuklara ulaşmak neler yapabileceklerini anlatan Elon Musk, SpaceX’in yeniden kullanılabilir roketi Falcon 9’un sıvı oksijen transfer tüpünü, çocukları için minik bir denizaltına dönüştürmekten bahsetti. Üstelik bu aracı inşa etmek, sadece 8 saat sürecek. 

Tayland hükümetinin bu desteği kabul edip etmediği ise henüz netlik kazanmış bir konu değil. Eğer izin verilirse Musk ve ekibi ivedilikle bu sorunu çözüp çocukları kurtarma iddiasına sahip. Mağaraya giden yolda, yoğun yağıştan dolayı biriken su içinde bir oksijebn tankıyla yol almak hala çok tehlikeli. Ayrıca önümüzdeki günlerde beklenen şiddetli yağmurlar, çocukları hapseden suların derinliğini arttırabilir. 

Elon Musk’ın açıklamaları şu şekilde:

"Tayland’daki mağara uzmanlarından bazı iyi geribildirimler aldık. Bir kaçış podu, denemek için yeterince güvenilir olabilir. Ayrıca hava kilidi ile şişirilebilir tüp üretmek mümkün. Bu tüpün çalışma olasılığı daha düşük, zorlu şartlar var, eğer çalışırsa gerçekten güzel."

"Tayland'dan daha büyük geri bildirim aldım. Birincil yol temel olarak, Falcon roketinin sıvı oksijen transfer tüpünü hazne olarak kullanan küçük boyutlu bir denizaltıdır. Bu tüp, 2 dalgıç tarafından taşınacak kadar hafif, dar boşluklardan geçebilecek kadar küçük. Son derece sağlam."

Elon  Musk bu planlarını aktarırken, Tayland’daki dalgıç ekipleri mağaraya dalış yaptılar. 

Kaynak : https://www.engadget.com/2018/07/07/elon-musk-thailand-cave-rescue-includes-kid-size-submarine/
53
2
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
53
2
2
0
0