Google, Kullanıcıların Facebook Şifresini Çalan 9 Uygulamayı Marketten Kaldırdı: İşte O Uygulamalar

73
42
7
7
5
Google Play Store’da bulunan ve kullanıcıların Facebook hesaplarını çalan 9 uygulama kaldırıldı. Bu uygulamaların toplam indirmesi 5,8 milyonu geçmiş durumda.

Teknoloji devi Google’ın uygulama mağazası olan Google Play Store, kelimenin tam anlamıyla bir bit pazarı. İçerisinde çok fazla kullanışlı uygulama olduğu gibi onlarca zararlı uygulama da olabiliyor. Bu uygulamalarsa kendilerini zararsız bir uygulama gibi gösterip kullanıcıların cihazlarına virüs bulaştırabiliyor ya da hesaplarını çalabiliyor.

Google ise kendini masum gibi göstererek kullanıcıların Facebook bilgilerini çalan 9 adet uygulamayı Google Play Store’dan kaldırdı. Bu uygulamalar, kendilerini gizlemekte o kadar başarılı ki uygulamaların toplam indirme sayısı 5,8 milyonu geçmiş durumda.

Uygulamalar Facebook bilgilerinizi çalıyor

Android

Bu tehlikeli uygulamaları tarayan ve işleyiş şekillerini çözen firma ise ünlü güvenlik firması Dr. Web oldu. Dr. Web araştırmacılarının açıklamasına göre uygulama, telefona kurulduğu andan itibaren zararlı yazılımını çalıştırmaya başlıyor ve sunucudan gerekli verileri çekiyor. Ardından Facebook ile giriş yapacağınız herhangi bir uygulamada açılan pencerenin içine bir kod yerleştirerek kullanıcı adı ve şifrenizi topluyor. Buna ek olarak giriş yaptığınız anda çerezlerinizi de çalan yazılım, bu bilgileri ve çerezleri bilgisayar korsanlarına satıyor.

Araştırmacılar, bu uygulamalardan bazılarının Android’e özel geliştirildiğini ve içlerinden 2 tanesinin birden çok platforma uygulama hazırlamak için kullanılan “Flutter” isimli geliştirme yazılımı ile yapıldığını tespit etti. Google yetkilileri yaptıkları açıklamada, söz konusu uygulamaların Google Play Store’dan kaldırıldığını ve bu uygulamaların geliştiricilerinin kalıcı olarak yasaklandığını açıkladı. Fakat ne yazık ki geliştiriciler, yeni bir geliştirici hesabı açıp tek seferlik 25 dolar ödedikten sonra yine benzer uygulamaları Google Play Store’a yükleyebilirler.

Facebook şifrelerinizi çalan uygulamalar ve indirme sayıları

Zararlı uygulamalar

Eğer bu uygulamalardan birini indirdiyseniz cihazınıza virüs taraması yapın ve Facebook hesabınızın şifresini farklı bir cihaz üzerinden değiştirin.

Kaynak : https://arstechnica.com/gadgets/2021/07/google-boots-google-play-apps-for-stealing-users-facebook-passwords/
73
42
7
7
5
Emoji İle Tepki Ver
73
42
7
7
5