Windows 11’de Android Uygulamaları İçin Neden Play Store Değil de Amazon Kullanılacak?

138
10
8
3
3
Windows 11 tanıtımında açıklanan Android uygulama desteği için neden Google Play Store yerine Amazon mağazası kullanılacak sorusuna cevap arıyoruz.

Windows 11 tanıtımında belki de en dikkat çeken olay, Windows 11 işletim sisteminde Android uygulamalarının çalışacak olmasıydı. Çoğu Android kullanıcısı için bu iyi bir haberdi. Android emulatörlerine olan bağımlılık ortadan kalkacak ve kullanıcılar ek bir programa ihtiyaç duymadan bu uygulamaları kullanabilecekti.

Ancak Microsoft, Windows 11 tanıtımında bu uygulamaların yenilenmiş Microsoft Store’dan indirileceğini ve kaynak olarak da Amazon’un marketinin kullanılacağını açıklamıştı. Peki neden Google Play Store yerine Amazon kullanılacak? Bu yazımızda bunun cevabını vereceğiz.

Neden Amazon?

Windows 11 amazon

Google, geçtiğimiz haftalarda Android uygulamaları için yeni bir paketleme sistemi kullanacağını duyurmuştu. Bildiğiniz Android işletim sisteminde APK adı verilen paketleme sistemi kullanılıyordu. Bununla birlikte Google, önümüzdeki ağustos ayında “Android App Bundle”, yani AAB adını verdiği yeni sisteme geçeceğini duyurmuştu.

Bu yeni sistem sayesinde uygulamaların boyutları ciddi miktarda azalacak ve uygulamalar özel olarak imzalanacak. Bu sayede kullanıcıların cihazlarında bir sorun oluştuğunda Google bunun hangi cihazda hangi uygulama yüzünden olduğunu bilebilecek.

İşte tam bu noktada Amazon’un uygulama mağazası Microsoft’un yardımına yetişiyor.

Microsoft, akıllıca bir hamle yaptı

Yeni Microsoft Mağazası

Amazon, yıllardır “Kindle” cihazlarına uygulama yüklenmesi için Amazon uygulama mağazasını kullanıyor. 2011 yılından beri hizmet veriyor ve içinde 500.000’den fazla uygulama barındırıyor. Bu sayı Google Play Store’un milyonlarca uygulamasına göre oldukça az. Fakat Amazon, tıpkı Apple’ın uygulama mağazasına benzer bir şekilde çalışıyor. Amazon, marketine eklediği her uygulamayı özenle kontrol ediyor ve sahte uygulamalar ya da virüslü uygulamaları mümkün olduğunca sistemine eklemiyor.

Amazon’un bu sıkı denetleme politikası sayesinde Microsoft’un Android uygulamaları için bir denetleme sistemi kurmasına gerek yok. Amazon bu denetlemeyi zaten yapıyor. Aslında Microsoft’un bu hareketi oldukça zekice zira şirketbu sayede minimum efor sarf ederek Apple’ın App Store sistemine rakip olabilecek.

Şu anda halihazırda Windows 11’in ilk geliştirici sürümü kullanılabilir durumda. Ancak bu sürümde Android uygulama desteği bulunmamakta.

Kaynak : https://www.techradar.com/news/why-windows-11-going-with-amazon-for-its-android-apps-and-not-google-is-a-masterstroke
138
10
8
3
3
Emoji İle Tepki Ver
138
10
8
3
3