Fotoğrafınızı 3 Boyutlu Video Oyun Karakterine Dönüştüren Yapay Zeka

24
3
3
3
1
Çin’in popüler oyunlarından bir tanesi olan Justice Online’ın geliştirici ekibi NetEase, insan yüzüne ait bir fotoğrafı 3 boyutlu bir oyun karakterine çevirebilen bir yapay zeka aracı geliştirdi. Geliştirilen araç, 1 milyondan fazla Çinli oyunsever tarafından kullanılıyor.

Yapay zeka teknolojileri son birkaç yıldır hünerlerini sergilemeye açık açık başladı. Geleceğin teknolojisi olarak adlandırılan yapay zeka, günümüzde otonom araçlardan tutun deep fake videoların oluşturulmasına kadar pek çok alanda kullanılabiliyor. Şimdi bahsedeceğimiz yapay zeka teknolojisi, yüzünüzü 3 boyutlu bir video oyun karakteri haline getirebiliyor.

Mühendisler tarafından geliştirilen bu yapay zeka aracının arkasında, Çin'in popüler oyunlarından bir tanesi olan "Justice Online"ın geliştirici ekibi NetEase bulunuyor. Yarısı NetEase çalışanları yarısı da şirket dışından getirilen uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından oluşturulan bu yapay zeka aracı, 1 milyondan fazla Çinli oyunsever tarafından da aktif olarak Justice Online oyununda kullanılabiliyor.

Yapay Zeka

Derin öğrenme teknolojisine sahip olan bu yapay zeka aracı, oyun motorundan gelen verilerle gerçek bir fotoğrafı kıyaslayarak ortaya tutarlı bir sonuç koyuyor. Bu yapay zeka aracı gerçek insan yüzlerinin saç modeli, kaş yapısı, sakal yapısı, dudak yapısı ve göz gibi önemli ögelerini alarak bir oyun karakterine dönüştürüyor. 

Ancak bu yapay zeka aracını benzersiz kılan bir özelliği var. Bu özellik, yapay zeka aracının kullandığı yöntemle ilgili. Benzer araçlarda yapay zeka, insanların cilt yapısını bir ağ gibi düşünerek hareket ediyor ancak NetEase'in oluşturduğu bu yapay zeka teknolojisinde bu teknik kullanılmıyor. Bu yapay zeka aracı, gerçek bir insan yüzünü oyun karakterine çevirebilmek için insanların kemik yapısından faydalanıyor. Başka bir deyişle bu yapay zeka, insan yüzünü modellemek için önce kemik yapısını irdeliyor. Ardından da kişilerin genel yüz özelliklerini kullanıyor ve ortaya, fazlasıyla gerçekçi olan oyun karakterlerini çıkarıyor.

yapay zeka

Bu yapay zeka aracının diğer oyun şirketleri tarafından da satın alınması halindeyse özellikle RPG türündeki oyunlarda (GTA 5'in online modu bu yapay zeka aracının kullanılabileceği en popüler yer olabilir.) yeni bir devrim yaşanabilir. Hatta daha geniş bir şekilde düşünmek gerekirse, karakter oluşturma işlemlerinin yapıldığı tüm oyunlarda bu yapay zeka aracı kullanılabilir.

Kaynak : https://futurism.com/the-byte/ai-selfie-3d-video-game-character
24
3
3
3
1
Emoji İle Tepki Ver
24
3
3
3
1