• Anasayfa
  • Yaşam
  • Hala Keşfedilmeyi Bekleyen Paha Biçilemez 10 Gizemli Hazine

Hala Keşfedilmeyi Bekleyen Paha Biçilemez 10 Gizemli Hazine

61
10
9
3
1
Geçmişte bazı önemli kişilerin çok ciddi zenginliklere sahip oldukları; yüksek miktarda altın, gümüş ve değerli taş biriktirdikleri biliniyor. Bilinmeyen kısım ise bu zenginliklerin nerede olduğu. Gelin gizemli hazineler arasında keyifli bir yolculuğa çıkalım.

Define avcılarını çok büyük bir kısmımız yalnızca televizyonda gördük ancak dünya üzerinde çok ciddi sayıda define avcısı bulunuyor. Bunların bir kısmı ellerinde dedektörle tatil sezonu sonrası kumsallarda ve tatil beldelerinde yerlere düşüp kaybolan değerli eşyaları ararken bir kısmı ise doğrudan tarihi eserlerin peşinde. Öte yandan bazı değerli eserler yıllardır konuşulmasına rağmen bulunabilmiş değil. İşte hâlâ gizemini koruyan o hazineler.

10. Faberge Yumurtası:

faberge yumurtası

Faberge Yumurtası, Rus Çarı 3. Alexander ve 2. Nicholas’a verilmiş, değerli taş kaplı paskalya yumurtasıdır. Kayıp sekiz yumurtadan biri bulunduğunda tam 33 milyon dolara satılmıştı. 

9. Amber Odası:

amber odası

Amber Room, 1701 yılında Andreas Schutler tarafından yapılmış, 6 ton kehribar (amber) ile işlenmiş olan ve altın varaklı bir odadır. Charlottenburg için yapılan odanın başından 2. Dünya Savaşı geçmiştir ve odanın nerede olduğu bilinmemektedir. Odanın değerinin bugün 142 milyon dolar ile 500 milyon dolar arasında olduğu söyleniyor. Bazı tarihçiler ise Almanlar tarafından Konigsberg’e götürülen odanın bombardımanda yok olduğunu söylüyorlar.

8. Multimilyoner Forrest Fenn’in hazinesi:

forrest fenn

Forrest Fenn, Rocky Mountains’a 2 milyon dolar değerinde hazine içeren bir sandık sakladı. Sandığın yeri ile ilgili verdiği tek ipucu ise üstünde "The Thrill of the Chase" (Kovalamanın Heyecanı) adlı bir yazı olduğu. Kanser nedeniyle öleceğini düşünen Fenn, hayatta kalmasının ardından hazineyi gömdü. İpucu olarak da 24 dizeden oluşan bir anı yazısı bıraktı. Fenn’in verdiği fazladan ipuçları da oldukça yararsızdı. Deniz seviyesinden 1.500 metre yukarıda bir yere hazineyi sakladığını söyleyen Fenn’in verdiği bu ipucu yardımcı olmadı çünkü New Mexico’nun rakımı da ortalamada 1.700 metre.

7. Altın Baykuş:

altın baykuş

Altın Baykuş, 1993’te Fransa’da gömüldü ve yeri hakkındaki bilgiler de "On the Trail of the Golden Owl" (Altın Baykuş’un İzinde) adlı bir kitapta yer aldı. Peki 1993’ten beri ödülü bulabilen oldu mu? Cevap hayır. İşin ilginç yanı; kitabın yazarlarından yalnızca biri ödülün yerini biliyordu ve o da vefat etti. 

6. Patiala Kolyesi:

patalia kolyesi

2.930 adet değerli taştan oluşan bu kolye, Bhupinder Singh’e aitti. Cartier tarafından yapılan bu nadide eserde meşhur De Beers elması kullanılmıştı. Üç yılda yapılan bu başyapıtın bugünkü değerinin 125 milyon dolar olduğu söyleniyor. Kolye 1948’de kayboldu. 

5. Toplitz Gölü Hazinesi:

toplitz gölü

Bu göl, Avustralya’da bulunuyor ve gölün içindeki zenginliğin de 39 milyar dolar ettiği belirtiliyor. Buradaki hazineyi 2. Dünya Savaşı’nın sonunda Alman askerlerinin döktüğü söyleniyor. 

4. İrlanda Tacı'nın mücevherleri:

irlanda taç mücevherleri

İrlanda Tacı’nın mücevherleri, uzun süre için ülkenin en önemli sembolleri arasında yer aldı. Daha sonra bu mücevherler, 1907 yılında çalındı. O günden beri kayıp mücevherlerin nerede olduğu bilinmiyor. 

3. Lima’nın kayıp hazineleri:

cocos adaları

19. yüzyılda savaş tehdidi ile karşı karşıya gelen Lima’nın o dönemki yöneticileri, ülkenin zenginliklerini Meksika’ya göndermek için Kaptan William Thompson’a güvendi. Thompson, yarı yolda korsan olmaya karar verdi ve ganimetle ortadan kayboldu. Hazinenin bugün Cocos Adaları’nda bulunduğuna inanılıyor. 

2. Oak Adası'ndaki para çukuru:

oak para çukuru

Yaklaşık 2 milyon euro değerinde bir hazinenin gömülü olduğu söylenen bu çukur, 18. yüzyıl korsanlarına kadar gidiyor. Son nefesinde bölgede hazinesinin olduğunu söyleyen Kaptan Kidd, hazinenin peşine epey insan taksa da bölgede kimse hazineyi bulmayı başarabilmiş değil. 

1. Ahit Sandığı:

ahit sandığı

İncil’de de geçen ve içinde On Emir’in yazıldığı taş tabletler bulunan Ahit Sandığı, M.Ö. 587 yılında kayboldu. Tamamen altın kaplı bu sandığın üstünde de merhamet tahtı olduğuna inanılıyordu. Özellikle de İsrailliler için büyük önem taşıyan bu sandık, Kızıldeniz’in yarılmasında da rol oynadı. Keza Jericho zaferinde de bu sandığın büyük rolü olduğu söylenir. Bu sandığın M.Ö. 587’de Babil ile yapılan savaştan sonra kaybedildiği söylenir. Bir başka iddiaya göre ise sandık Etiyopya’dadır. 

Kaynak : https://unbelievable-facts.com/2019/08/valuable-treasures.html
61
10
9
3
1
Emoji İle Tepki Ver
61
10
9
3
1