• Anasayfa
  • Yaşam
  • Hindistan Hükümeti, Araç ve Ehliyet Verilerini Satıyor

Hindistan Hükümeti, Araç ve Ehliyet Bilgilerini Satmaya Başladı

31
24
1
0
0
2019 yılının başlarında Hindistan hükümetine sunulan yasa tasarısı uygulamaya kondu. Bu yasa kapsamında hükümet, otomobil ve ehliyet bilgilerinin yer aldığı veritabanları ücret karşılığında şirketlerin kullanması için açacak. Bu uygulamaya daha şimdiden 87 özel şirket dahil olmuş durumda.

Hindistan hükümeti, ilginç olduğu kadar tartışmalara da açık olan yeni bir uygulamayı hayata soktu. Bu yılın başlarında bir tasarı olarak sunulan uygulama, kabine tarafından onaylandı. Bu tartışmalı uygulama Hindistan hükümetinin, araçların ve ehliyet verilerinin satılmasını kapsıyor.

Bu uygulama dahilinde bundan sonra Hindistan hükümeti, vatandaşlarının ehliyet bilgilerini ve ülkede bulunan araçlarının verilerini para karşılığında şirketlere satacak. 

hindistan

Hükümetin geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu bir soru cevap oturumunda, ülkenin Ulaştırma Bakanı, yeni sistemin uygulanmaya başladığı duyurdu. Hatta şimdiden 87 özel şirket ve 32 devlet kuruluşu, bilgilerin satıldığı bu veritabanlarına erişim sağlayabiliyorlar. Bu veritabanları araçların şasi numaraları, uygunlukları, izin belgeleri ve vergilerininin yanı sıra, kişilerin ehliyet bilgileri, ehliyet numaraları, vatandaşlık kayıtları gibi hassas bilgileri içeriyor.

Hükümet yetkilileri, şirketlerden alınan ücretleri detaylı olarak belirtmedi ancak bu sistemin devlete olan gelirinin 650 milyon rupi olduğunu açıkladı. Bu tutar yaklaşık olarak 53 milyon TL'ye tekabül ediyor. 

Hindistan hükümetinin almış olduğu bu karar, tüm özel şirketleri kapsıyor. Örneğin bir otomobil üreticisi bu verileri kullanarak kendisi için uygun olan hedef kitleyi belirleyebiliyor. Eğitim kurumları, bu verileri kullanarak araştırma yapabiliyor. Bu tartışmalı uygulamanın Hindistan halkına etkisinin ne olacağı, şirketlerin bu verileri hangi amaçlarla kullandığı ve kullanmaya devam edeceği ise bilinmiyor.

Kaynak : https://www.cartoq.com/indian-government-selling-vehicle-registration-data/
31
24
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
31
24
1
0
0