• Anasayfa
  • Bilim
  • İnsan Hücreleri Kullanılarak Mini Kalp Üretildi

İnsan Hücreleri Kullanılarak Yapay Mini Kalp Üretildi

26
7
2
0
0
ABD’li araştırmacılar, insan bir donörden alınan hücreleri ve biyolojik maddeyi kullanarak bir organ bastı. Üç boyutlu biyolojik baskı ile normalden daha küçük boyutlu bir kalp üretildi.

Geçtiğimiz Nisan ayında İsrail'de bulunan Tel Aviv Üniversitesi’nden araştırmacılar, 3 boyutlu baskı ile minyatür bir kalp üretmeyi başarmıştı. Benzer bir çalışma, şimdi de ABD’de tekrarlandı. Projeyi gerçekleştiren ise Chicago merkezli biyoteknoloji firması BIOLIFE4D ve firmanın baş bilim insanı Dr. Ravi Birla oldu. 

Projenin başlangıç aşamasında bir katılımcıdan beyaz kan hücreleri alındı ve pluripotent, yani başka hücrelere dönüşme yeteneği kaybolmamış kök hücrelere yerleştirildi. Ardından da biyo 3 boyutlu baskı ile küçük kalp adım adım inşa edildi. Kalbin şekli ise donörün kalbinin MRI ile taranmasıyla oluşturuldu.

kalp

Üretilen kalp bir biyoreaktöre yerleştirildi. Bu biyoreaktörler gerçek bir insan bedeninin davranışlarını taklit edebiliyor. Böylece kardiyomiyosit adı verilen, kalp kapısında bulunan ve kan dolaşımını sağlayan kaslar kendilerini düzenledi ve bir araya gelerek kalp dokusu oluşturdu. 

BIOLIFE4D, bu kalbin gerçek bir kalp gibi dört odacığa sahip olduğunu ve gerçek bir kalp ile aynı özellikleri taşıdığını söyledi. Firma, kalbin gerçekten atıp atmadığı konusunda ise bir açıklama yapmadı. 

Bu teknolojinin daha da gelişmesi ve böylece organ yetmezliklerinde organın yerine yenisinin yapılarak hastalar için kullanılabilmesinin önünün açılması bekleniyor. Böylece vücudun organı reddetmesi riski de ortadan kalkmış oluyor. 

Kaynak : https://newatlas.com/medical/bioprinted-human-heart/
26
7
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
26
7
2
0
0