Instagram'a Gelecek Yeni Özellikler Açıklandı: Profil Sayfasındaki Paylaşımların Yeri Değiştirilebilecek

77
14
3
3
1
Instagram'ın üzerinde çalıştığı yeni bir özellik açığa çıktı. Bu özellik, kullanıcıların profil sayfalarında yer alan gönderilerin yerlerini düzenlemesine yardımcı oluyor. Bazı kullanıcılarsa Durum Ayarla özelliğini kullanabilir oldular.

Dünyanın en popüler çevrimiçi fotoğraf ve kısa video paylaşım platformu Instagram'ın yeni bir özellik üzerinde çalıştığı açığa çıktı. Mobil uygulamalarla ilgili yaptığı sızıntılarla bilinen bağımsız geliştirici Alessandro Paluzzi tarafından ortaya çıkarılan yeni özellik, kullanıcıların profil sayfalarındaki paylaşımları diledikleri gibi düzenleyebilmelerine imkan tanıyor. Peki bu özellik tam olarak nasıl çalışacak?

Alessandro Paluzzi, özelliğin nasıl görüneceğini gözler önüne seren iki ekran görüntüsü paylaştı. Bu ekran görüntülerinden bir tanesi, Instagram mobil uygulamasına eklenecek yeni bir ayar sayfasını gösteriyor. Bu ayar sayfası, Edit Grid (ızgarayı düzenle) ismiyle bulunacak ve "Profili Düzenle" bölümünde yer alacak. Edit Grid bölümü, kullanıcıların kendi profil sayfalarını yönetmelerine imkan tanıyacak. Bu ayar sayfasına ulaşan bir kullanıcı, profil sayfasındaki tüm paylaşımların yerini dilediği gibi değiştirebilecek.

Instagram'ın yeni özelliği işte böyle görünecek

Instagram

Instagram, gönderilerin yalnızca kronolojik sırayla yerleştirilmesine imkan tanıyordu. Ancak bundan sonra bu durum değişecek gibi görünüyor. Zira yeni özellik sayesinde Instagram'a yüklenmiş olan ilk gönderi bile en güncel gönderiler arasına yerleştirilebilecek. Kullanıcılar bu sayede, en sevdikleri paylaşımları en üst sıralarda tutabilecekler. İçerik üreticiler de en çok beğeni alan ya da sponsorluklar kapsamında paylaştıkları gönderiler üzerinde daha fazla hakimiyete sahip olma imkanı yakalamış olacaklar. 

Instagram, geliştirmekte olduğu yeni özelliği hakkında hiçbir açıklama yapmadı. Ayrıca bu özellik, şu an için test aşamasında da görülmedi. Bu yüzden, bu önemli özellik için bir süre daha beklememiz gerekiyor olabilir. Sızdırılan ekran görüntüleri, şu an için yalnızca bilgi sahibi olmamızı sağlamış oldu.

24 saat profilde kalan "durum" özelliği de bazı kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor

Instagram

Bazı Instagram kullanıcıları ise bir süredir "Durumu Ayarla" isimli bir özelliği kullanabiliyorlar. Bu özellik, profilinize bir durum belirlemenizi ve bu durumun 24 saat boyunca profilinizde kalmasını sağlıyor. "Çalışıyor", "Kutlama yapıyor", "Mutlu" ya da "Meşgul" gibi otomatik olarak seçilebilen durumları otomatik olarak seçebileceğiniz gibi, "Bir durum yaz..." bölümünden kendinize uygun bir durum yazabilir, bu duruma uygun da bir emoji kullanarak benzersiz durumunuzu oluşturabilirsiniz. Durumlar, takipçiler tarafından da hikayelerdeki profil fotoğrafının üzerinde ya da profil sayfasında görülebiliyor.

Instagram'a yakın zamanda eklenecek diğer özellikler şöyle:

Instagram akış yeni özellikler

Bildiğiniz üzere şu an Instagram'da bir ana sayfa akışı ve bunun yanında 'Keşfet' 'Reels' ve 'Mağaza' sekmeleri var. Ancak gelen yeniliklerle birlikte kullanmaya alışık olduğumuz ana sayfa akışına iki farklı 'sekme' daha ekleniyor. Uygulamanın arayüzünde Reels ve Keşfet gibi sekmelerin bulunduğu alt kısım aynı kalırken, ekranın sol üst köşesinde bizi yeni bir menü karşılıyor.

Bu menüde ise karşımıza standart ana sayfanın yanında 'Favoriler' ve 'Takip Edilenler' olmak üzere iki yeni sekme çıkıyor. Bu sekmelerin her birinde göreceğimiz şeyler de değişiklik gösteriyor. Ana sayfa şimdi olduğu gibi Instagram algoritmasına dayalı içerik sunumuna devam ederken diğer iki sekme, bir nevi 'istediğimizi' görmemizi sağlıyor.

  • 'Favoriler' özelliği, 'favladığımız' hesapların gönderilerinden oluşan ve bir bakıma 'Yakın arkadaşlar' özelliğinde olduğu gibi bir sistemi içeren bir yenilik. Bu kısımda yalnızca sürekli görmek istediğiniz, kendi seçtiğiniz kitlenin içeriklerini göreceksiniz.
  • 'Takip Edilenler' kısmında ise uzun zamandır beklenen kronolojik içerik akışı bizi karşılıyor. Bu sekme, tüm önerilerden arınmış halde yalnızca takip ettiğiniz tüm hesapların içeriklerini kronolojik bir sırayla sunuyor.

Şu an test aşamasında olan özelliklerin yakın zamanda kullanıcıların karşısına çıkması bekleniyor. Instagam deneyimini epey değiştirecek gibi görünen bu yeni sistemin nasıl karşılanacağı ise merak konusu.

77
14
3
3
1
Emoji İle Tepki Ver
77
14
3
3
1