• Anasayfa
  • Uzay
  • Jüpiter’in Uyduları Olmaları Gerekenden Daha Sıcak

Jüpiter’in Uyduları Olmaları Gerekenden Daha Sıcak: İşte Nedeni

27
6
2
1
1
Jüpiter’in uydularının olması gerekenden daha sıcak olduğu ortaya çıktı. Bu durumun sebebinin ise birbirlerini ısıtmaları olabileceği ifade ediliyor.

Jüpiter, Güneş Sistemi içerisindeki en büyük gezegen ve sahip olduğu devasa boyutuyla, kütle çekimiyle diğer gezegenleri, özellikle de Dünya’yı göktaşlarından koruyor. Gezegenin etrafında da irili ufaklı pek çok uydusu bulunuyor.

Gezegen ile Güneş arasında ortalama 778 milyon kilometre mesafe bulunuyor. Aradaki mesafeyi göz önüne aldığımızda Jüpiter’in uydularının olmaları gerekenden daha sıcak olduğu göze çarpıyor. Bu durumun sebebi ise birbirlerini ısıtmaları olabilir.

Jüpiter ve uyduları birbirlerini ısıtıyor

jüpiter uydusu

Şimdiye kadar Jüpiter’in uydularının ısınmasının nedeni olarak gezegenin yarattığı etki gösteriliyordu. Devasa kütleli gezegen, uydularını yörüngesinde hareket ettirerek ısınmalarını sağlıyor. Şimdiye kadar ısı farkının nedeni de bu etki olarak gösteriliyordu.

Son çalışmalarda ortaya çıkarılan yeni model ise uyduların birbirlerini ısıtabilme becerisine odaklandı. Araştırmacıların varsayımlarına göre bu gök cisimlerinin birbirleriyle olan etkileşimleri, gezegenin ürettiği ısıdan daha fazlasını üretebiliyor. 

Araştırmacılardan gezegen bilimci Hamish Hay, bu durumun aslında sürpriz olduğunu söyledi. Zira uydular gezegene kıyasla çok daha küçük ve bu kadar büyük bir dalgalanma etkisi yaratmaları beklenen bir şey değildi. Yeni araştırmanın astronomların, Jüpiter ve etrafındaki uydulardan oluşan sistemi daha iyi anlayabilmesi için önemli olduğu ifade ediliyor.

Jüpiter kendi içinde bir sistem olabilir

jüpiter

Gaz devi Jüpiter, yörüngesinde şu ana kadar tespit edilebilmiş en az 79 uyduya sahip. Bu uyduların en büyük dört tanesi de Io, Europa, Ganymede ve Callisto olarak biliniyor. Bilim insanlarına göre bu dört uydu, yüzeylerinin altında sıvı haldeki sudan oluşan okyanuslar oluşturabilecek kadar büyük yapılar. Io ise 400’den fazla aktif volkan barındırabilecek kadar sıcak.

Araştırmacılara göre bir şeyler itilip çekildikçe ortaya çıkan dalgalanma etkisi, bu uyduların da donmuş kütleler olmalarının önündeki engel durumunda bulunuyor. Araştırmacılar bu çalışmaların üzerine giderek yeni keşfilerde bulunmayı amaçlıyor.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/jupiter-s-moons-are-hotter-than-they-should-be-and-could-be-heating-each-other
27
6
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
27
6
2
1
1