• Anasayfa
  • Yaşam
  • Kemerköy Termik Santrali İşletmecisinden Açıklama

Yangına Kurban Giden Termik Santralin İşletmecisinden Açıklama

52
10
8
6
4
Milas'ta çıkan orman yangınlarının sıçradığı Kemerköy Termik Santrali'nin yönetiminden yazılı açıklama yapıldı. Şirket, şu an için bir risk unsuru kalmadığını söylerken kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceklerini duyurdu.

Dün gece Türkiye'nin yüreği ağzına geldi. Bodrum Milas'ta çıkan orman yangını, Kemerköy Termik Santrali'nin içine kadar girdi. Öncesinden tedbir alınmaması durumunda çok büyük faciaya neden olabilecek yangın, neyse ki büyük çapta mal kaybı bile olmadan atlatıldı. Felaket, geliyorum derken tedbirlerin en azından vatandaşın istediği düzeyde olmaması, pek çok kişinin isyan etmesine yol açtı. Bazı vatandaşlarsa yaşadıkları paranoyanın etkisiyle yoldan geçenlere GBT sorgusu yapmaya bile başladılar.

Milas'taki yangın, tam olarak kontrol altına alınabilmiş durumda değil. Bu yüzden tüm Türkiye, hala diken üzerinde oturuyor. Zira santral yöneticileri, burada kömür depolarının olduğunu ifade ediyorlar. Eğer yangın yeniden alevlenir ve kömür depoları yanmaya başlarsa, bu kez yangını söndürmek çok daha güç alacak. Şirketse bu korkunun gölgesinde yangınla ilgili yeni bir yazılı açıklama yaptı.

Kemerköy Termik Santrali yönetiminden yapılan yazılı açıklama şu şekilde

Kemerköy Termik Santrali

Santralimize yönelik yangın tehlikesi ortaya çıktığından itibaren yangınla mücadelede devletimizin tüm ilgili birimleri ile koordineli bir çalışma yürütülmüş ve aynı şekilde tüm çalışmalarımız devam etmektedir. Yeniköy-Kemerköy Termik Santralleri’nin hissedarı olan şirketlerden ve tüm ortaklıklarından bu süreçte onlarca sayıda itfaiye, yangın söndürme araçları, arazözler ve iş makineleri, yangın uzmanları ve ekipler santral sahasında ve bölgesinde konuşlandırılmıştır. Ayrıca yangınla mücadelede Türkiye’nin dört bir yanından belediyeler ve birçok şirket, itfaiye, acil müdahale ekip ve ekipman, iş makinesi desteği sağlamıştır.

Yangının gerek santral sahasına ulaşmasını engellemek ve gerekse diğer yerleşim bölgelerine etkisini yok etmek için tedarik edilen ekipmanlar hizmete sunulmuştur. Hidrojen tankları planlı olarak boşaltılmış, içleri su ile doldurulmuştur. Santralin çevresine yaklaşık 20 metre genişliğinde koruma bandı oluşturulmuş ve yanıcı nitelikli fuel oil gibi hammaddeler ticari kaygı gözetmeksizin imha edilmiştir. Üretim kademeli olarak durdurulmuştur.

Kemerköy Termik Santrali

Sürecin başından itibaren santral bölgesinde yangına bütün unsurlarla müdahale edilmiş, üretim kademeli olarak durdurulmuştur. Ancak ani bastıran rüzgarın etkisiyle güçlenen yangın, santral yerleşkesinin içine girmiştir. Bu sürecin ardından santral güvenli bir biçimde tahliye edilmiştir. Planlı ve kontrollü tahliye çalışmalarımız başarı ile sonuçlanmıştır. Bunun neticesinde 624 çalışanı olan Kemerköy santralimizde herhangi bir yaralanma veya can kaybı yaşanmamıştır.

Kamuoyunda oluşan endişeleri gidermek için belirtmek isteriz ki; santrallerimizde yangının etkileri nedeniyle çevreye zarar verebilecek herhangi bir unsur bulunmadığı gibi bir patlama da meydana gelmemiştir. Yangının kontrol altına alınmasının ardından sabah saatlerinde ekiplerimiz santral sahasına girmiş ve ilk gözlemlerine göre yeni bir risk unsuru tespit edilmemiştir. Soğutma çalışmalarına itfaiye ekipleri tarafından devam edilmektedir. İlk belirlemelere göre kömür stok sahalarında yangının herhangi bir etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir. Stok sahalarındaki kömürün yandığına ilişkin sosyal medyada yer alan bilgiler hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır.

Kemerköy Termik Santrali

Santralin bölgeye tekrar enerji vermesine yönelik çalışmalar, soğutma çalışmaları ile eş zamanlı olarak devam etmektedir. Ayrıca çeşitli mecralarda art niyetli olarak speküle edildiği üzere yangına engel olunmadığı iddiaları tamamen asılsız ve dezenformasyon amaçlıdır. Yangının söndürülmesi ve kontrol altına alınması için yukarıda da belirtildiği gibi tüm imkanlar seferber edilmiş, bunların yanı sıra havadan yangına müdahale aracı temini dahil olmak üzere gerekli tüm aksiyonlar alınmış ve ilgili prosedürler zamanında devreye sokulmuştur. Bundan sonraki gelişmelerle ilgili olarak kamuoyu şeffaf bir şekilde bilgilendirilmeye devam edilecektir.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/turkiye/202108051045167349-kemerkoy-termik-santralini-isleten-sirketten-aciklama/
52
10
8
6
4
Emoji İle Tepki Ver
52
10
8
6
4