Mars'ın Minik Uydusu Deimos'un Şimdiye Kadarki En Net Fotoğrafı Çekildi

10
3
2
0
0
Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait Hope sondası, Mars'ın küçük uydusu Deimos'a 100 kilometre kadar yaklaşarak uydunun şimdiye kadarki en net fotoğrafını çekti. Görüntü, Deimos'un Mars'ın bir parçasından ziyade gezegenin yörüngesine yakalanmış bir asteroit olabileceğini gösterdi.

Şimdiden birçok araç gönderdiğimiz, ilerleyen yıllarda insanları da göndereceğimiz Mars, Phobos ve Deimos isimli iki adet uyduya sahip. Asteroit mi yoksa Mars'tan kopan bir parça mı olduğu bilinmeyen patates şeklindeki bu iki uydu, uzun yıllardır bilim insanlarının kafasında soru işaretleri oluşturuyordu.

Şimdi ise Deimos’un yepyeni bir fotoğrafı çekildi. Araştırmacılara uydunun oluşumu ve diğer detayları konusunda bilgiler sunan görüntü, Deimos’un şimdiye kadarki en net fotoğrafı olarak da kayıtlara geçti.

İşte Deimos’un yalnızca 100 kilometre ötesinden çekilen şimdiye kadar ki en net görüntüsü

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Mars görevi için gönderilen Hope sondası, 2020’de uzaya gönderilmiş, 2021’de de Kızıl Gezegen’e ulaşmıştı. Araç, o günden bu yana da gezegeni inceliyordu. Ancak, geçtiğimiz yaz aylarında dikkatini Mars’ın uydusu Deimos’a çevirdi. Birkaç uçuş da sondanın uyduya 100 kilometre kadar yaklaşmasını sağladı.

Sondanın Deimos’a bu kadar yaklaşması, bilim insanlarının araçtaki aletleri kullanarak uydunun şimdiye kadarki en detaylı görüntüsünü elde etmesine olanak tanıdı. BAE Başbakanı ve Dubai hükümdarı Muhammed bin Raşid el-Mektum tarafından paylaşılan fotoğraf, Deimos ve Mars’ı bir araya getirerek tam bir görsel şölen yaşatıyor.

Bunların yanı sıra fotoğraf, Deimos'un gezegenin bir parçasından ziyade Mars'ın yörüngesine yakalanmış bir asteroit olabileceği teorisini güçlendirirken 12,4 kilometre çapa sahip olan Deimos'un her 30,3 saatte bir Mars’ın etrafında döndüğünü söyleyelim.

 Birleşik Arap Emirlikleri'nin uzay sondası tarafından uyduya yapılan yakın uçuşlardan elde edilen sonuçların detayları, yarın Avrupa Jeofizik Birliği konferansında paylaşılacak.

Kaynak : https://www.iflscience.com/clearest-images-ever-taken-of-marss-moon-deimos-at-just-100-kilometers-away-68601
10
3
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
10
3
2
0
0