Marvel, Ant-Man’in Son Filminin Tüm Senaryosunu Sızdıran Reddit Kullanıcısına Dava Açtı

13
2
2
1
0
MCU'nun 5. fazını başlatan Ant-Man ve Wasp: Quantumania filminin tüm diyaloglarını sızdıran Reddit kullanıcısının bilgilerini platformdan alamayan Marvel, çareyi dava açmakta buldu.

17 Şubat’ta vizyona giren Ant-Man ve Wasp: Quantumania, hem ilk haftasında büyük bir başarı elde etmiş hem de Marvel Sinematik Evreninin (MCU) 5. fazını başlatan film olmuştu. Ancak filmin tüm senaryosu, eksiksiz olarak filmin çıkışından günler önce sızdırılmıştı.

Reddit’teki r/MarvelStudiosSpoilers forumunun moderatörü olan kullanıcı, geçtiğimiz ocak ayında önce filmin hikayesiyle ilgili çok önemli detayları sızdırdı daha sonra da filmin İngilizce altyazılarının bulunduğu altyazı dosyasını paylaştı. Google Drive üzerinden anonim bir şekilde kullanıcılara sunulan alt yazı dosyasının gerçek olduğuysa filmin çıkışından hemen sonra fark edildi.

Filmle ilgili sızıntıların paylaşıldığı tüm gönderiler kaldırıldı

Gönderiler silinse de Archive.org üzerinden gönderilere hâlâ ulaşılabiliyor.

Yapılan paylaşımların peşine düşen Marvel Studios yetkilileri, altyazıların paylaşıldığı Google Drive bağlantısını ve dosyayı yükleyen hesabı kalıcı olarak kapattırmayı başarsa da moderatörün bilgilerine ulaşmada güçlük çekiyor. Marvel yetkilileri her ne kadar Reddit’e baskı kurup kullanıcı bilgilerini vermesi için diretse de dünyanın en büyük forum sitesi olan Reddit’in katı kullanıcı gizliliği politikası nedeniyle bu bilgileri elde edemedi.

Her ne kadar telif ihlali başvurularının ardından paylaşılan gönderiler silinse de paylaşımlardan sorumlu moderatörün kimliği gizli kaldı. Ancak her şeye rağmen vazgeçmeyen Marvel, geçtiğimiz günlerde bu anonim kullanıcıya dava açtı.

Dava dosyasında yer alan bilgilere göre; şirket ilk etapta Reddit ile uzlaşarak bu moderatörün bilgilerinin yasal yollar aracılığıyla kendilerine iletilmesini istedi. Mahkeme bu uzlaşma isteğini Reddit çalışanlarına iletirken, Reddit yöneticilerinin ne karar vereceği ise bilinmiyor. 15 Ocak tarihinden beri kullanıcıya ait bilgileri almaya çalışan Marvel, kullanıcının birden fazla şirket politikasını ihlal ettiğini, şirkete para kaybettirdiğini ve internet kültürünü zedelediğini belirtiyor.

Daha önce de benzer durumlarda kullanıcı bilgilerini paylaşmayan hatta sırf kullanıcıların gizliliği korumak için mahkemelik olan Reddit’in bu konudaki tavrını göz önünde bulundurursak Marvel’ın işi biraz zor gözüküyor.

Kaynak : https://torrentfreak.com/marvel-wants-reddit-to-expose-mods-suspected-of-ant-man-3-leak-230313/
13
2
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
13
2
2
1
0