Meme Kanseri Oluşumunu Hızlı ve Güvenli Şekilde Tespit Edebilecek Mikroskobik Cihaz Geliştirildi

4
1
0
0
0
Meme kanseri hücrelerini daha oluşmaya başladığı anda tespit edebilen ve vücuda yerleştirilebilen 1 milimetreden daha küçük bir çapa sahip olan mikroskobik bir cihaz geliştirildi.

Özellikle 2022 yılı, kanser tedavisi araştırmalarında bilim insanlarının en çok ilerleme kaydetmiş olduğu yıl olabilir zira bugüne kadar sizlerle bu konuda pek çok haber paylaştık. Yine bir kanser tedavisi haberiyle karşınızdayız.

Bu birazdan bahsedeceğimiz şey, bir tedaviden daha çok bir teşhis aracı. Meme kanseri tedavisinde kullanılacak olan bu araç, kanserli hücrelerin tespit edilebilmesine ve meme alma operasyonlarında sağlıklı meme oranının korunmasına yarıyor. Gelin detaylarına göz atalım.

1 mm’lik mikroskobik cihaz, kanserli hücreleri hızlı şekilde teşhis etmeye yarıyor

Bu endo-mikroskop, sadece 25 insan saç teli kalınlığında.

Imperial College London enstitüsündeki uzmanların geliştirdiği bu yeni mikroskobik cihaz, vücuda yerleştirilebiliyor ve vücudun içerisinde hareket ettirilebiliyor. Bu sayede meme kanserine yönelik operasyonlar sırasında kanserli hücrelerin hızl bir şekilde tespiti sağlanıyor. 

Vücut dokuları arasında kolayca hareket edebilmesinden ötürü bu cihaz sayesinde cerrahlar, kanserli hücreleri çok daha kolay bir şekilde tespit edebiliyor olacaklar. Böylece meme kanserinin yayılmadığı sağlıklı meme dokuları korunarak daha güvenli operasyonlar gerçekleştirilebilecek. Aynı şekilde, tüm kanserli hücreler en doğru şekilde tespit edilerek operasyon yürütülebilecek.

Aslına bakarsanız bu cihazın kendisi de bir mikroskop, daha spesifik olmak gerekirse bir endo-mikroskop. Bir tür görüntüleme görevi görecek olan cihaz, saniyede 120 kareye kadar görüntü üreterek vücuttaki hasta hücrelerin tespitini 'görülmemiş bir hızla' gerçekleştirecek.

Kaynak : https://www.theguardian.com/society/2022/oct/29/tiny-endo-microscope-could-spot-breast-cancer-cells-forming
4
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
0
0
0