Meta, Sanal Gerçeklik Ortamındaki Nesnelere "Dokunulmasını" Sağlayacak Özelliğini Duyurdu [Video]

3
2
0
0
0
Mark Zuckerberg, Meta'nın sanal gerçeklik ekipmanları için geliştirdiği "Direct Touch" isimli özelliğini duyurdu. Kullanıcılar, bu özellik sayesinde sanal ortamdaki nesnelere "dokunabilecekler".

Metaverse teknolojileri uğruna yıllardır kullandığı "Facebook" isminden vazgeçen ve bir süredir Meta olarak andığımız şirket, bu sektördeki çalışmalarına tam gaz devam ediyor gibi görünüyor. Zira Mark Zuckerberg tarafından yapılan açıklamalara göre şirket, henüz test aşamasında olan bir yazılım güncellemesi ile giyilebilir sanal ve gerçeklik ekipmanlarına önemli iyileştirmeler yapacak.

Meta'nın yıllardır piyasada olan Quest markalı ekipmanları, "Direct Touch" isimli bir özellik ile donatılacak. Bu özellik, kullanıcıların el hareketlerinin takibine odaklanıyor. Yapılan açıklamaya göre kullanıcılar, Direct Touch teknolojisi ile sanal ortamdaki nesnelere dokunabilecekler. Peki bu nasıl mümkün olacak?

Klavye veya Quest kontrolcülerine ihtiyaç kalmayacak

Meta

Quest markalı ekipmanlar, zaten 2019 yılından beri el hareketlerini takip edebiliyor. Direct Touch, bu özelliğin kapsamını ciddi anlamda genişletecek. Gözlük ve kulaklığı taktıktan sonra sanal bir ortama geçiş yapan kullanıcı, elleriyle tablet veya klavye gibi ürünleri doğrudan kullanabilecek. Böylelikle gözlük takılıyken gerçek bir klavye kullanma zorluğu ortadan kalkacak. Elbette Quest kontrolcüsüne de bazı işlemler için gerek kalmamış olacak.

Mark Zuckerberg, Instagram'da paylaştığı bir videoda Direct Touch özelliğinin nasıl kullanılabileceğini gösterdi. Videoya göre gözlüğü takan kullanıcının el hareketlerini gösteren yarı belirgin bir el simgesi görülecek. Kullanıcı elini hareket ettirdikçe bu simge de hareket edecek ve işlevler gerçekleştirilecek. Bir akıllı telefonu veya tableti nasıl kullanıyorsanız, aynı deneyimi sanal gerçeklik ortamında yaşayabileceksiniz.

Mark Zuckerberg tarafından paylaşılan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

()

Direct Touch'ın kapsamı giderek genişleyecek

Zuckerberg ayrıca, "Meta Channel" isimli Instagram kanalında bir konsept video paylaştı. Bu konsept video, Metaverse teknolojilerinin tatbikatlar, eğitim ve eğlence gibi farklı kategorilerde nasıl etkin olarak kullanılabileceğini gözler önüne seriyordu.

Meta Channel kanalında paylaşılan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Kaynak : https://www.theverge.com/2023/2/21/23609001/meta-quest-pro-hand-tracking-direct-touch-v50
3
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
2
0
0
0