Türkiye'ye Defalarca "Bitcoin Al" Çağrısı Yapan Michael Saylor, Şirketi Bitcoin'den 2 Milyar Dolar Kaybedince İşinden Oldu!

60
3
1
1
0
MicroStrategy'nin kurucusu ve CEO'su Michael Saylor, şirketteki görevinden istifa etti. Bu istifanın nedeni açıklanmadı ancak şirket, geçtiğimiz çeyrek için hem Bitcoin'den hem normal bilançosunda devasa zarar açıkladı.

Dünyanın en popüler yatırımcılarından bir tanesi olan ve sıkı bir Bitcoin savunucusu olan Michael Saylor, MicroStrategy'deki CEO'luk görevinden istifa etti. İstifa kararı, şirketin ikinci çeyrek kazançlarını açıkladığı sırada geldi. Bu önemliydi çünkü MicroStrategy'yi Bitcoin aracısı haline getiren Saylor, ikinci çeyrekte çok ciddi büyüklükte zarar açıklamak zorunda kaldı. 

Michael Saylor, kripto para yatırımcılarının yakından tanıdığı bir isimdi. Kripto para piyasaları ile ilgili açıklamalarda bulunan Saylor, ülkelere tavsiye vermekten bile kaçınmamıştı. Hatta Türkiye ile ilgili de açıklamalar yapan Saylor, Türkiye'nin Bitcoin alması gerektiğini, ekonomiyi kurtaracak umudun bu olduğunu söylemişti. Saylor, sonraki süreçte de Türkiye'ye Bitcoin alması gerektiğini söyleyen açıklamalar yaptı. Şimdiyse bu isim, MicroStrategy'nin zarar ettiğini açıkladıktan hemen sonra, görevinden istifa etti.

Microstrategy'nin sadece 3 ayda ettiği zarar, şirketin sahip olduğu tüm Bitcoin'lerin değerinden fazla

Michael Saylor

Michael Saylor tarafından kurulan ve yönetilen Microstrategy, bugün 130 bin civarı Bitcoin tutuyor. Bu varlığın değeri, 1.988 milyar dolar. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre Bitcoin kaynaklı kümülatif zarar ise 1.989 milyar dolar. Yani şirketin zararı, elde tutulan Bitcoin'in değerinden yüksek. Bu arada; şirketin net zararının 1.062 milyar dolar olarak açıklandığını da belirtelim.

Saylor'un istifasının nedeni tam olarak açıklanmadı. Ancak bu ayrılığın çok da önemli olmadığını belirtmek gerek. Zira Saylor, bundan sonraki yaşamında şirketin yönetim kurulu başkanı olacak. CEO'luk koltuğuna ise Phong Le oturacak. Le, Microstrategy'nin şimdiki yönetim kurulu başkanı. Yani iki iş insanı, görev değişimi yapacak...

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/8/2/23289397/michael-saylor-bitcoin-microstrategy-ceo-steps-down
60
3
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
60
3
1
1
0